Rękopis Wojnicza. Najbardziej zagadkowa księga świata

The Voynich Code. The World's Most Mysterious Manuscript, Austria 2009

W 1912 roku Michał Habdank Wojnicz, pochodzący z Polski amerykański antykwarysta, odkrył tajemniczy manuskrypt zapisany przez anonimowego autora w języku, nad którym do dziś łamią sobie głowy badacze.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Rękopis Wojnicza. Najbardziej zagadkowa księga świata w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1912 roku Michał Habdank Wojnicz, pochodzący z Polski amerykański antykwarysta, odkrył tajemniczy manuskrypt zapisany przez anonimowego autora w języku, nad którym do dziś łamią sobie głowy badacze. Od stu lat manuskrypt pozostaje wielką enigmą. Ta pergaminowa księga oprawiona w skórę zapisana jest odręcznym pismem, nie noszącym śladu choćby jednej poprawki. Choć użyty język jest zupełnie niezrozumiały, to wykazuje schematy typowe dla istniejących języków. Analiza rysunków, ilustrujących księgę tworzy zupełnie nową perspektywę jej odczytania.

W 1912 roku Wilfrid Michael Voynich, a właściwie Michał Habdank Wojnicz, pochodzący z Polski amerykański antykwarysta przedstawił światu zagadkę, która do dziś pozostaje nierozwiązana. Odkrył tajemniczy manuskrypt zapisany przez anonimowego autora w języku, nad którym do dziś łamią sobie głowy badacze. Od stu lat manuskrypt Voynicha pozostaje wielką enigmą. Ta pergaminowa księga oprawiona w skórę zapisana jest w całości odręcznym pismem, nie noszącym śladu choćby jednej poprawki. Choć użyty język jest zupełnie niezrozumiały, to wykazuje schematy typowe dla istniejących języków. Nad złamaniem tajemniczego „kodu” pracowały przez lata tuziny kryptografów, statystyków i lingwistów. Żaden nie dał rady. Być może błędem ich wszystkich było skupienie się na słowie pisanym, podczas gdy analiza rysunków, ilustrujących księgę tworzy zupełnie nową perspektywę jej odczytania. Każdą niemal ze stron zdobią bowiem wizerunki roślin, gwiazd, obrazów przypominających zdjęcia spod mikroskopu... W dokumencie grupa naukowców podejmuje się ponownej, zakrojonej na szeroką skalę próby rozwikłania intrygującej zagadki.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×