Relikwie - przesąd czy realność

Polska 2014

Autorzy audycji starają się prześledzić losy najsłynniejszych relikwii i ich historię. Teolog prawosławny odpowiada na pytanie, jakie jest znaczenie relikwii.

  • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Relikwie - przesąd czy realność w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Relikwie istnieją od początku chrześcijaństwa, są ważnym elementem w umacnianiu wiary, niekwestionowanym ani przez Kościół wschodni, ani zachodni. W programie teolog prawosławny odpowiada na pytanie, jakie jest znaczenie relikwii w kulcie świętych. Artysta malarz przedstawia rolę relikwii w ikonografii obu Kościołów. Autorzy audycji starają się prześledzić losy najsłynniejszych relikwii i ich historię. Ilustracją programu są wyobrażenia relikwii w malarstwie religijnym chrześcijaństwa Wschodu i Zachodu.

Zagadnienie relikwii istnieje od samego początku chrześcijaństwa, gdy była mowa o przedmiotach związanych z Męką Pana Jezusa, jak szata, o którą grali w kości oprawcy, gwoździe z krzyża, albo święty Graal.. Gdy wiara była żywa, nikomu nie wadziło, że w różnych sanktuariach chrześcijańskich można było podziwiać dziesiątki gwoździ z Krzyża Chrystusowego, po kilka rąk na jednego męczennika. Dla naszych współczesnych to oczywisty dowód na nieprawdziwość wielu relikwii, a jednak są one nadal ważnym elementem w umacnianiu wiary, niekwestionowanym ani przez Kościół Wschodni, ani Zachodni. Jakie jest prawdziwe znaczenie relikwii w kulcie świętych dzisiaj? Pytamy o to teologa prawosławnego, starając się prześledzić losy najsłynniejszych relikwii i ich realną historię. Artysta malarz opowie widzom o tym, jaką rolę odgrywały relikwie w ikonografii obu Kościołów. Ilustracją do programu są liczne wyobrażenia relikwii w malarstwie religijnym chrześcijaństwa Wschodu i Zachodu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×