Rio Conchos

Rio Conchos, USA 1964

Teksas, rok 1867. Dowódca fortu postanawia odzyskać karabiny skradzione przez dawnego pułkownika konfederatów. Zawiera układ z byłym majorem wojsk Południa.

 • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Western
 • Reżyseria: Gordon Douglas

Rio Conchos w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Richard Boone jako James "Jim" Lassiter
 • Stuart Whitman jako Haven
 • Anthony Franciosa jako Juan Luis Rodriguez/Juan Luis Martinez
 • Jim Brown jako Franklyn
 • Wende Wagner jako Sally
 • Warner Anderson jako Wagner
 • Rodolfo Acosta jako Bloodshirt

Twórcy

 • Joseph Landon Scenariusz
 • Clair Huffaker Scenariusz
 • Gordon Douglas Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Teksas, rok 1867. Oddział kawalerii USA dowodzony przez kapitana Havena poszukuje człowieka, który strzelał do Apaczów uczestniczących w ceremonii pogrzebowej. Napastnikiem okazuje się były major wojsk Konfederacji James "Jim" Lassiter. Posiadana przez niego broń została skradziona z transportu Unii. Organizatorem rabunku był dawny pułkownik konfederatów, który z gromadą buntowników pragnie wziąć odwet za klęskę wojsk Południa. Pułkownik Wagner postanawia odzyskać karabiny. Zawiera z Lassiterem układ - wolność za wskazanie obozu rebeliantów.

Teksas, rok 1867. Oddział U.S. Cavalry dowodzony przez kapitana Havena (Stuart Whitman) poszukuje człowieka, który z ukrycia strzelał do Apaczów uczestniczących w ceremonii pogrzebowej. Napastnikiem okazuje się były major wojsk Konfederacji James "Jim" Lassiter (Richard Boone), który mści się na czerwonoskórych za śmierć żony i córki. Posiadana przez niego broń została skradziona z transportu Unii. Organizatorem rabunku był Theron "Gray Fox" Pardee (Edmond O'Brien), dawny pułkownik konfederatów, który z gromadą buntowników pragnie kontynuować wojnę domową i wziąć odwet za niedawną klęskę wojsk Południa. Dowodzący fortem pułkownik Wagner (Warner Anderson) postanawia odzyskać skradzione dwa tysiące karabinów. Zawiera z Lassiterem układ: wolność za wskazanie obozu rebeliantów. W niebezpiecznym zadaniu kapitanowi Havenowi towarzyszy czarnoskóry sierżant Franklyn (Jim Brown). Lassitera ma wspierać półkrwi Meksykanin Juan Luis Rodriguez (Tony Franciosa), rzezimieszek uratowany od stryczka za zabójstwo. Z wozem prochu dla przynęty ruszają w kierunku Meksyku. Gordon Douglas, który w początkowym okresie kariery był aktorem, wyreżyserował takie westerny, jak "The Nevadan", "The Great Missouri Raid", "The Big Land", "Chuka" czy "Barquero". Scenariusz do "Rio Conchos" napisali Joseph Landon i Clair Huffaker na podstawie powieści Claira Huffakera "Guns of Rio Conchos". Przed premierą film był reklamowany jako nowa i nieco odmieniona wersja "W kraju Komanczów" Michaela Curtiza. "Rio Conchos" skupia w sobie wiele klasycznych motywów gatunku. Ujął recenzentów klasyczną budową dramaturgiczną, mnogością zaskakujących sytuacji oraz dojrzałym aktorstwem (Anthony Franciosa za rolę meksykańskiego bandyty był nominowany do Złotego Globu). Zdjęcia nakręcono w okolicy Moab w stanie Utah, nad rzeką Colorado w pobliżu malowniczych skał Fisher Towers, a także w sławnej Monument Valley. Statystowało 300 Nawajów z rezerwatu Kayenty w Arizonie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 4.3 Głosów: 3

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×