Roberto Saviano - w cieniu śmierci

Roberto Saviano: In the Shadow of Death, Francja 2011

Włoski dziennikarz Roberto Saviano opisał funkcjonowanie neapolitańskiej mafii w książce "Gomorra - podróż po imperium kamorry". Od pięciu lat na pisarzu ciąży wyrok śmierci.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Roberto Saviano - w cieniu śmierci w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 2006 r. Roberto Saviano, pochodzący z Neapolu dziennikarz, opublikował książkę "Gomorra - podróż po imperium kamorry", w której opisał funkcjonowanie neapolitańskiej mafii, jej powiązania ze światem biznesu i polityki oraz atmosferę społecznego przyzwolenia na jej działania. Książka stała się bestsellerem. Na jej podstawie zrealizowano sztukę teatralną oraz film w reżyserii Matteo Garrone. Mafia wydała na Saviano wyrok śmierci. Od tamtego czasu dziennikarz jest strzeżony przez całą dobę, co jakiś czas zmieniając miejsce zamieszkania.

Roberto Saviano poznał smak życia w ciągłym strachu w bardzo młodym wieku. Na włoskim dziennikarzu od pięciu lat ciąży wyrok śmierci za to, że odważył się rzucić wyzwanie potężnej neapolitańskiej mafii. Oto opowieść o codzienności człowieka strzeżonego 24 godziny na dobę. W 2006 roku Saviano miał 27 lat. Właśnie wtedy pochodzący z Neapolu młody dziennikarz, absolwent filozofii na miejscowym uniwersytecie, opublikował swoją pierwszą książkę. Hybryda powieści i reportażu, znana w Polsce pod tytułem "Gomorra - podróż po imperium kamorry," opisywała funkcjonowanie osławionej neapolitańskiej mafii, jej powiązania ze światem biznesu i polityki oraz atmosferę społecznego przyzwolenia dla jej działań. Pod względem liczebności, siły ekonomicznej i bezwzględności - utrzymywał Saviano - kamorra bije na głowę nawet osławioną sycylijską cosa nostrę, kalabryjską 'ndranghetę i inne zorganizowane włoskie grupy przestępcze. Książka stała się niemal z miejsca bestsellerem. Przetłumaczona na czterdzieści języków, doczekała się wydania w 51 krajach i sprzedała się w ponad 5-milionowym nakładzie. Na jej podstawie zrealizowano sztukę teatralną oraz film w reżyserii Matteo Garrone, który sięgnął po nagrodę Grand Prix w Cannes i był nominowany do Złotego Globu. Sukces "Gomorry" oznaczał jednak kłopoty dla jej autora. Roberto Saviano znalazł się na celowniku kamorry. O tym, jak potężna to organizacja świadczy fakt, iż jej macki sięgają najwyższych szczebli nie tylko lokalnej władzy, a roczne zyski szacowane są na blisko miliard euro. Dopiero dwa lata po premierze książki, Saviano udzielono policyjnej ochrony, choć i do tego nie doszłoby, gdyby nie oficjalny apel Umberto Eco, poparty m.in. przez sześciu noblistów - Orhana Pamuka, Daria Fo, Ritę Levi-Montalcini, Desmonda Tutu, Güntera Grassa i Michaiła Gorbaczowa. Od tamtego czasu Saviano jest strzeżony przez całą dobę, co jakiś czas zmieniając także miejsce zamieszkania. "Roberto Saviano - w cieniu śmierci", film francuskiej reżyserki Elisy Mantin, ukazuje codzienne życie Saviano.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×