Roboty - nowocześni terapeuci

Roboter zum Kuscheln heilsam für Demenzkranke?, Francja/Niemcy 2011

Film poświęcony terapeutycznej roli robotów w leczniu demencji starczej. Przykładem jest Paro - japoński robot, po którego coraz częściej zgłaszają się szpitale i domy opieki w całej Europie.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Annette Wagner

Roboty - nowocześni terapeuci w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Annette Wagner Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Paro to mała foczka o miękkim futrze i oczach wielkich jak spodki. Lubi, gdy się do niej mówi i gdy się ją dotyka. Poza tym przyczynia się do rewolucji w leczeniu demencji. Bo Paro to elektroniczna zabawka z Japonii, po którą coraz częściej zgłaszają się szpitale i domy opieki w całej Europie. Roboty uczą poprzez interakcję i rozbudzają emocje. Lekarze twierdzą, że dzięki nim poprawia się samopoczucie i zdrowie pacjentów. Elektroniczne foczki wzbudzają kontrowersje wśród etyków, pytających o to, jak prawdziwe są uczucia wzbudzane przez maszynę.

Paro to mała foczka o miękkim futrze i oczach wielkich jak spodki. Lubi, gdy się do niej mówi i gdy się ją dotyka. Poza tym przyczynia się do rewolucji w leczeniu demencji. Bo Paro to elektroniczna zabawka z Japonii, po którą coraz częściej zgłaszają się szpitale i domy opieki w całej Europie. Milusińskie roboty uchodzą za znakomitych terapeutów dla osób dotkniętych demencją. Uczą się poprzez interakcję, rozbudzają emocje, dopraszają się o uwagę. I choć lekarze twierdzą, że dzięki nim poprawia się samopoczucie i zdrowie pacjentów, elektroniczne foczki wzbudzają też kontrowersje wśród etyków, pytających o to, jak prawdziwe są uczucia wzbudzane przez maszynę. Film opowiada o debacie na temat terapeutycznych robotów, toczącej się obecnie w Danii, Francji, Niemczech i Japonii. Reżyserka Annette Wagner miała także okazję zobaczyć foczkę Paro w akcji podczas czteromiesięcznego testu przeprowadzanego w jednym z niemieckich domów opieki. Obserwując wpływ, jaki robot wywiera na pacjentów i personel, widz może sam zdecydować, czy elektroniczna zabawka to właściwy towarzysz dla dotkniętych demencją seniorów

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×