Roman Polański: Moje życie

Roman Polanski: A Film Memoir, Wielka Brytania/Niemcy/Włochy 2011

78-letni artysta zabiera głos w najboleśniejszych sprawach dotyczących swojej biografii. Dokument został nakręcony podczas aresztu domowego, na który skazano filmowca w Szwajcarii.

 • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Laurent Bouzereau

Roman Polański: Moje życie w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Laurent Bouzereau Autor
 • Paweł Edelman Zdjęcia
 • Alexandre Desplat Muzyka
 • Laurent Bouzereau Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Spowiedź 78-letniego artysty, który zabiera głos w najboleśniejszych sprawach dotyczących swojej biografii. Dokument został nakręcony podczas aresztu domowego, na który skazano filmowca w Szwajcarii w związku ze sprawą gwałtu na 13-latce. Spora część filmu jest poświęcona dzieciństwu bohatera. Polański opowiada o czasach okupacji. Przedstawia relację z ojcem, który po wojnie rozpoczął nowe życie. Mówi o młodzieńczych latach w PRL-u oraz o marzeniach zrobienia kariery na Zachodzie. Zwierza się także ze związków z kobietami.

We wrześniu 2009 r. na lotnisku w Zurychu doszło do zatrzymania Romana Polańskiego, co odbiło się szerokim echem w świecie. Przyleciał do Szwajcarii na zaproszenie festiwalu filmowego, gdzie miał odebrać nagrodę za całokształt twórczości. Powodem zatrzymania był wydany w 1978 r. przez władze USA nakaz aresztowania. Po kilku tygodniach spędzonych w więzieniu, Polański trafił do aresztu domowego. To właśnie wtedy, w jego domu w Gstaad zostały zarejestrowane bardzo osobiste zwierzenia polskiego reżysera, do jakich doszło podczas spotkania z długoletnim przyjacielem Andrew Braunsbergiem. Roman Polański przed kamerą rozlicza się z przeszłości w szczery i bezkompromisowy sposób. To spowiedź artysty, człowieka wrażliwego i pełnego skrajnych emocji, które nagromadziły się przez lata jego barwnego i złożonego życia. Wielogodzinne rozmowy z Andrew Braunsbergiem to próba przywołania wspomnień, zdarzeń, bolesnych i trudnych przeżyć. Reżyser wraca wspomnieniami do miejsc, ludzi i uczuć, których już nie ma, a które złożyły się na to, kim jest dziś. Roman Polański urodził się w Paryżu w 1933 r. Trzy lata później rodzice wrócili do Krakowa. Opowiada o swoim dzieciństwie w Polsce, które przypadło na okrutne lata wojny. Kiedy w 1939 r. Niemcy zajęli Kraków, miał zaledwie sześć lat. Wspomina getto, w którym mieszkali, aresztowanie matki oraz sąsiadów, którzy dali mu dach nad głową. Mówi o szkole, egzaminach na studia, o początkach pracy w Polsce, potem za granicą. Wspomina tych, którzy mieli wpływ na jego dalszą karierę, jak: Jerzy Lipman, Andrzej Wajda, Gene Gutowski. Przywołuje tragiczne wydarzenia w USA, wspomina kobiety swego życia. Szczerze opowiada o sprawach, o których niewielu odważyłoby się powiedzieć przed kamerą. Roman Polański po raz pierwszy otwarcie mówi o swoim związku z Sharon Tate i o jej tragicznej śmierci. Pracował nad filmem w Londynie. Sharon była wówczas w zaawansowanej ciąży. Wróciła sama statkiem do USA. Żegnając żonę, nie mógł przewidzieć, że widzą się po raz ostatni. Polański kończy zwierzenia wyjaśnieniami okoliczności swojej ucieczki z USA, kiedy został oskarżony o gwałt na nieletniej. Rozmowę bogato ilustrują fragmenty programów informacyjnych, zdjęcia z prywatnej kolekcji, a także sceny z filmów Polańskiego, jak: "Nóż w wodzie" (debiut fabularny nominowany do Oscara), "Wstręt", "Matnia", "Dziecko Rosemary", "Chinatown" (nominacja do Oscara), "Tess" (nominacja do Oscara), "Pianista"(Oscar), "Oliver Twist". Wiele obrazów zapamiętanych z dzieciństwa znalazło odzwierciedlenie w jego filmach. Zrealizowany w angielskiej wersji dokument był pokazywany na festiwalach w Cannes, Monachium, Zurychu (oficjalna selekcja).

Komentarze

Skomentuj
 • xcx (gość)

  mtmt. Jesteś idiotą

  19.11.2015 23:49
 • Maria (gość)

  Zgadzam się z Izydą,bardzo dobrze to ujęła.Polański to Ktoś.

  19.11.2015 20:50
 • mtmt (gość)

  Najboleśniejszych, czy najobleśniejszych?

  08.12.2014 13:08
 • Izyda (gość)

  Jedyny polski artysta, który odniósł wielki prawdziwy sukces na zachodzie, a jego dorobek przejdzie do historii.

  31.10.2013 20:02

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 8.5 Głosów: 4

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×