Rosja i Chiny - małżeństwo z wyrachowania

Rosja i Chiny - małżeństwo z wyrachowania, Polska 2018

Przez wschodnią granicę Rosji na dużą skalę odbywa się migracja ludzi, produktów i inwestycji z Chin. Według szacunków w Kraju Chabarowskim mieszka już pół miliona Chińczyków.

 • Czas trwania: 49 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Barbara Włodarczyk

Rosja i Chiny - małżeństwo z wyrachowania w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Barbara Włodarczyk Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W przeludnionych Chinach brakuje ziemi pod uprawy. Tymczasem w sąsiedniej Rosji, po rozpadzie ZSRR i upadku kołchozów, jedna czwarta pól leży odłogiem. Z tego powodu przez wschodnią granicę Rosji na dużą skalę odbywa się migracja ludzi, produktów i inwestycji z Chin. Według szacunków w Kraju Chabarowskim mieszka już pół miliona Chińczyków. Rosjanki coraz chętniej zawierają małżeństwa z Chińczykami. Jednak wzrastająca potęga ekonomiczna Chin budzi coraz więcej obaw w Rosji i coraz większy strach przed państwem, które miało być partnerem.

Przeludnionym Chinom brakuje ziemi ornej. Tymczasem w sąsiedniej Rosji po rozpadzie ZSRR i upadku kołchozów na Dalekim Wschodzie jedna czwarta pól leży odłogiem. Hasło Ziemia bez ludzi, dla ludzi bez ziemi, które w XX wieku promowało żydowskie osadnictwo w Palestynie, dziś idealnie pasuje do sytuacji na pograniczu rosyjsko - chińskim. Przez dalekowschodnią granicę Rosji na dużą skalę odbywa się chińska migracja ludzi, produktów i inwestycji. Według szacunków tylko w Kraju Chabarowskim mieszka już poł miliona Chińczyków. Głośne stały się transgraniczne małżeństwa. W Chinach polityka jednego dziecka doprowadziła do znaczącego niedoboru kobiet. Rosjanki zaś zachęca wizja trzeźwego i pracowitego męża, o co w pogrążonych w gospodarczej stagnacji regionach Rosji, bywa trudno. Chińczycy dzierżawią setki tysięcy ha ziemi ornej, zakładają fermy i sprowadzają do pracy rodaków. Wszystko to budzi coraz więcej obaw w Rosji i coraz większy strach przed Chinami, które według założeń Kremla miały być strategicznym przyjacielem. Celem filmu będzie pokazanie skali, przyczyn i następstw zjawiska zasiedlania Dalekiego Wschodu przez Chińczyków. Dokument przedstawi realia życia na pograniczu chińsko - wschodnim i odpowie na pytanie, jak silny jest strach Rosjan przed chińskim zalewem oraz w jaki sposób odbija się to na relacjach Moskwa - Pekin.

Komentarze

Skomentuj
 • CCCP (gość)

  POCZATEK KOŃCA ONUC

  03.01.2022 19:00
 • CCCP (gość)

  cha cha putinek plemnik już nie długo obudzi się w CHRL!! jeśli kuledzy go nie sprzątną wcześniej!

  08.03.2021 12:48

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×