Rosyjski libertyn

Russian Libertine, Finlandia 2012

Poprzez historię jednostki i jej rodziny film pokazuje rosyjskie realia. Bohater dokumentu - niepokorny pisarz o reputacji skandalisty - stał się sojusznikiem niezadowolonych mieszkańców Rosji.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Ari Matikainen

Rosyjski libertyn w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Ari Matikainen Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Pisarz o reputacji skandalisty, Wiktor Władimirowicz Jerofiejew, wywoływał gniew radzieckich władz. Mimo zmiany ustroju obalający narodowe mity Rosjanin nadal pozostaje dysydentem. Bywa oskarżany o antyrosyjskość. Krytycy zarzucają mu skażenie zachodnim relatywizmem moralnym. Niezadowoleni obywatele znaleźli w nim silnego sojusznika. Bohater dokumentu nigdy nie pozostaje bierny, śmiało zabiera głos, namawia rodaków, by rozejrzeli się wokół siebie. Poprzez historię jednostki i jej rodziny film pokazuje, co się dzieje w Rosji.

Ustrój się zmienia, a Wiktor Jerofiejew pozostaje dysydentem. Pisarz o reputacji skandalisty był kiedyś solą w oku radzieckich władz, dzisiaj zaś nie szczędzi krytyki Putinowi. Rosjanie mają dość autokratycznych zapędów prezydenta. Fala niezadowolenia coraz częściej przybiera formę protestów na ulicach Moskwy. Ludzie domagają się zmian, natchnieni nadzieją na nową Rosję. Choć przed nimi nadal długa droga, niezadowoleni obywatele znaleźli silnego sojusznika w Wiktorze Jerofiejewie, pisarzu, skandaliście i słynnym dysydencie. Nie stroniący od śmiałej tematyki obyczajowej, brutalnie obalający narodowe mity Jerofiejew bywa oskarżany o „antyrosyjskość”. Krytycy zarzucają mu skażenie zachodnim relatywizmem moralnym, ale on twierdzi, że kocha ojczysty kraj i właśnie dlatego pragnie, by był on bardziej otwarty i demokratyczny. I mówi o tym bez oporów, nawet jeśli ryzykuje przy tym życiem. Wiktor Władimirowicz Jerofiejew to postać o barwnym życiorysie. Urodzony w 1947 roku jako dziecko wpływowego dyplomaty, wczesną młodość spędził w Paryżu. Po studiach w Moskwie, w wieku 28 lat został doktorem filologii, ale perspektywa zrobienia kariery w radzieckim aparacie władzy niezbyt go interesowała. U schyłku lat 70. znalazł się w gronie założycieli niezależnego czasopisma „Metropol”, w którym sam także publikował. Wydawnictwo szybko trafiło na celownik władz - Jerofiejewa objęto zakazem druku, a jego ojca odwołano karnie z placówki dyplomatycznej. Dziś niepokorny pisarz nadal sprzeciwia się woli Kremla. Nigdy nie pozostaje bierny, śmiało zabiera głos, namawia rodaków, by rozejrzeli się dookoła krytycznym okiem. Jego postawa nie uszła także uwadze twórcy niniejszego dokumentu, fińskiemu reżyserowi Ariemu Matikainenowi. - Fascynujący w tym filmie jest fakt, że poprzez wyjątkową historię jednostki i jej rodziny mamy szansę zajrzeć do świata, który zawsze trzymano w ścisłym sekrecie - mówi o „Rosyjskim libertynie” Matikainen - Z Wiktorem w roli tłumacza możemy przekonać się, co naprawdę dzieje się w Rosji i jaka może być przyszłość jej obywateli.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×