Rynek podróbek

The War on Fakes, Francja 2011

Autorka podróżuje szlakiem podrabianych produktów, którego trasa prowadzi do fabryk kopiujących produkty znanych firm. Niektóre z nich przymykają oko na fałszerskie praktyki.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Rynek podróbek w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Każdego dnia 400 milionów kontenerów pełnych produktów przemierza świat. Spora część towarów nie jest tym, co deklarują nadruki na opakowaniach. Podrobione przedmioty są niższej jakości, a ich użytkowanie może wiązać się z niebezpieczeństwem. Dokument przedstawia nagrania z największej operacji, którą w walce z fałszerzami przeprowadziły służby celne. Autorka podróżuje szlakiem podróbek, którego trasa prowadzi do fabryk, gdzie kopiowane są produkty znanych firm. Niektóre z nich przymykają oko na fałszerskie praktyki.

Każdego dnia świat przemierza 400 milionów kontenerów pełnych wszelkiego rodzaju produktów: kosmetyków, pestycydów, żywności, odzieży, części samochodowych, leków. Spora część z tych towarów nie jest jednak tym, co deklarują nadruki na ich opakowaniach. Podrabianie produktów nie jest już tylko plagą rynku odzieży i towarów luksusowych. Fałszerze od lat biorą na celownik nawet najprostsze przedmioty codziennego użytku, które są nie tylko niższej jakości, ale też wiążą się nierzadko z możliwymi niebezpieczeństwami dla użytkownika, w tym groźbą skaleczenia, zatrucia lub wypadku. Wystarczy wspomnieć o masowo przerzucanych do Europy chińskich bateriach do telefonów komórkowych, które wybuchały wewnątrz aparatu. Skąd tak naprawdę biorą się fałszywki? Kto i jak je rozprowadza? Jakimi kanałami trafiają na rynek? I wreszcie, czy istnieją skuteczne sposoby powstrzymania procederu, którego rozmiarów i znaczenia wielu z nas nadal sobie nie uświadamia, pomimo działań uświadamiających Światowej Organizacji Celnej. W dokumencie "Rynek podróbek" Barbary Conforti można zobaczyć m.in. nagrania z największej w historii operacji, jaką w walce z fałszerzami przeprowadziły służby celne. Przez 5 dni w 13 krajach i 15 portach Morza Śródziemnego celnicy kontrolowali kontenery w poszukiwaniu podrabianych produktów. Efekty inspekcji przekroczyły najśmielsze oczekiwania. Służby przechwyciły m.in. podrabiane pestycydy w Libanie, perfumy w Marsylii, kosmetyki w Rumunii oraz części samochodowe i baterie w Casablance. Pozyskane informacje okazały się nieocenione dla identyfikacji nowych kanałów transportowych i metod działania dystrybutorów fałszywek. Reżyserka prowadzi własną podróż szlakiem podróbek, którego trasa prowadzi przez Turcję, Chiny i Włochy bezpośrednio do fabryk, w których kopiowane są produkty znanych firm. Jak się okazuje, niektóre z nich są gotowe przymykać oko na fałszerskie praktyki, ryzykując utratę renomy wśród klientów. Autorzy "Rynku podróbek" znajdują odpowiedź na pytanie, dlaczego tak się dzieje.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×