Ryngraf

Ryngraf, Polska 2019

Filmowcy badają dzieje ryngrafu wykopanego z dołów śmierci w kwaterze 45 N na Bródnie. Na początku nie wiedziano, czym jest wykopany przedmiot. Podczas czyszczenia wyłoniły się litery.

 • Czas trwania: 25 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Ryngraf w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Filmowcy badają dzieje ryngrafu wykopanego z dołów śmierci w kwaterze 45 N na Bródnie. Na początku nie wiedziano, czym jest wykopany przedmiot. Wyglądał jak kawałek rdzy. Podczas czyszczenia wyłoniły się zadrapania, potem litery, które ułożyły się w wyrazy. Ryngraf ujawnił dane człowieka, który postanowił pozostawić po sobie ślad: imię, nazwisko, adres, napis po łacinie i skrót NSZ.

Film opowiada o ludziach podążających tropem ryngrafu wykopanego przez ekipę prof. Krzysztofa Szwagrzyka z dołów śmierci na Bródnie w kwaterze 45N. Na początku nie wiedziano, czy to jest jakiś przedmiot, czy po prostu rdza. Przy czyszczeniu nagle ten rdzawy kawałek zaczął przemawiać, najpierw wyłoniły się zadrapania, potem litera, ułożył się wyraz. Człowiek pozostawił po sobie najważniejszy ślad: imię, nazwisko, adres, napis po łacinie, skrót NSZ - piękne świadectwo służbie idei. Więźniowie wiedzieli, że wkrótce nie będzie po nich żadnego śladu.

Komentarze

Skomentuj
 • oxcy (gość)

  Super!

  03.09.2019 22:44
 • Gosc (gość)

  Bravo! Profesor Krzysztof Szwagrzyk ,Wspaniała dziennikarka Dorota Kania i cala ekipa filmowa Robert Krauz,Anna Zapert.Konstancja Kochaniec,Katarzyna Zajączkowska .

  26.03.2019 09:20

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×