Ryś

Polska 2012

Filmowcy starają się poznać biologię i środowisko życia rysia. Stosują najnowszą technikę filmową (kamery na podczerwień z czujnikami ruchu) i korzystają z pomocy przyrodników.

 • Czas trwania: 35 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Ryś w telewizji

ZwińRozwiń
 • Niedziela 03.03.2013 05:45

  TVP 2

 • Niedziela 30.12.2012 06:25

  TVP 2

 • Niedziela 23.09.2012 06:40

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Filmowcy starają się poznać biologię i środowisko życia rysia. Stosują najnowszą technikę filmową (kamery na podczerwień z czujnikami ruchu) i korzystają z pomocy przyrodników. Ryś stał się zwierzęciem zagrożonym, znika z polskich lasów. Puszcze, które są jego siedliskiem, skurczyły się pod naporem działalności człowieka. Ostatnimi ostojami rysia są Bieszczady oraz kompleksy leśne w województwie podlaskim. Dzięki projektowi przywracania tych zwierząt do leśnych ostępów powróciły one do Puszczy Piskiej.

Gdyby sto losowo wybranych osób zapytać, czy widziały kiedyś ducha i czy widziały kiedyś rysia, to zapewne ludzi deklarujących spotkanie z duchem byłoby więcej. Niczym w filmie "Z archiwum X", stosując najnowszą technikę filmową (np. kamery na podczerwień i z czujnikami ruchu) i korzystając z pomocy najlepszych przyrodników, nasza ekipa zrobiła wszystko co tylko można, by zarejestrować życie naprawdę dzikiego rysia - puszczańskiego ducha. Droga do tego jedynego, wymarzonego ujęcia, jest pretekstem do poznania biologii i środowiska rysia. Okazją do zrozumienia, czemu w dzisiejszym świecie rysie są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Według badań przeprowadzonych na zlecenie WWF przez SMG/KRC, co drugi Polak nie jest świadomy faktu, że w Polsce żyją rysie. Ryś stał się zwierzęciem duchem, który w zastraszającym tempie znika z polskich lasów. Ten piękny kot, ma problemy przede wszystkim z miejscem do życia. Duże puszcze, które są jego naturalnym siedliskiem, skurczyły się pod naporem działalności człowieka. Dziś ostatnimi ostojami rysia są Bieszczady oraz duże kompleksy leśne w województwie podlaskim. Jeszcze trzydzieści lat temu rysia można było spotkać również w innych miejscach, m.in. w Puszczy Piskiej. Przed dwoma laty WWF Polska rozpoczęła projekt przywracania rysia do leśnych ostępów metodą born to bee free. Do Puszczy Piskiej wróciły już pierwsze rysie. Czy ryś przestanie być duchem i zostanie ocalony?

Komentarze

Skomentuj
 • Pasjonat (gość)

  Zapamietajcie te komedie ona jest ostatnia dobra polska produkcj humorystyczna od 7 lat nic naprwde nic. Paradoksalnie aby stworzyc dobra komedie trzeba naprawde umiec je tworzyc i miec cos w glowie. Najlatwiej to sensacyjny albo hisotoryczny bardzo poplularne ostatnio u nas film stworzyc nic od siebie bo za trudno...

  01.01.2014 18:46
 • ... (gość)

  zawalisty film

  26.01.2013 11:56

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×