Ryzykantka

The Whistleblower, Niemcy/Kanada 2010

Policjantka z Nebraski zasila siły pokojowe ONZ stacjonujące w Bośni. Odkrywa przypadki handlu żywym towarem, w który są zaangażowani pracownicy ONZ. Postanawia przedstawić światu prawdę.

 • Czas trwania: 120 minut, Gatunek: Film sensacyjny
 • Reżyseria: Larysa Kondracki

Ryzykantka w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Rachel Weisz jako Kathryn Bolkovac
 • Vanessa Redgrave jako Madeleine Rees
 • Monica Bellucci jako Laura Leviani
 • David Strathairn jako Peter Ward
 • Nikolaj Lie Kaas jako Jan van der Velde
 • Roxana Condurache jako Raya
 • Paula Schramm jako Luba

Twórcy

 • Larysa Kondracki Scenariusz
 • Eilis Kirwan Scenariusz
 • Larysa Kondracki Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Policjantka z Nebraski, Kathryn Bolkovac, zasila siły pokojowe ONZ stacjonujące w Bośni. Ma doradzać i szkolić miejscowych stróżów prawa. Wkrótce styka się ze sprawą Ukrainki sprzedanej do domu publicznego w zachodniej Europie. Z czasem odkrywa więcej przypadków handlu żywym towarem. Dowiaduje się, że pracownicy ONZ są zaangażowani w proceder. Gdy usiłuje poinformować o tym przełożonych, sprawa zostaje zatuszowana. Kathryn postanawia przedstawić światu prawdę. Jedynie Madeleine Rees i Peter Ward są gotowi ją wesprzeć.

Policjantka z Nebraski, Kathryn Bolkovac (Rachel Weisz) zasila siły pokojowe ONZ stacjonujące w Bośni. Kobieta ma doradzać i szkolić miejscowych stróżów prawa. Wkrótce styka się z przypadkiem młodej Ukrainki, sprzedanej przez własnego wuja do domu publicznego w zachodniej Europie. Z czasem Kathryn odkrywa więcej przypadków "handlu żywym towarem", z przerażeniem odkrywa też, że są w niego zaangażowani pracownicy ONZ, w tym również Amerykanie. Gdy Bolkovac usiłuje przedstawić sprawę przełożonym, ta zostaje szynko zatuszowana, a Kathryn wyrzucona z pracy. Bolkovac postanawia przedstawić prawdę światu. Wsparcie są gotowi jej zaoferować jedynie Madeleine Rees (Vanessa Redgrave) i Peter Ward (David Strathairn). "Ryzykantka" to kinowy debiut kanadyjskiej reżyserki Larysy Kondracki, oparty na prawdziwej historii Kathryn Bolkovac, amerykańskiej policjantki, która podczas misji w Bośni wpadła na trop seksualnych skandali, w które byli zaangażowani funkcjonariusze ONZ. "Larysa znakomicie ukazała nie tylko moje doświadczenia, ale też szerszy kontekst historii - korupcję w ONZ i całą tę pajęczą sieć" - mówiła po premierze filmu sama Bolkovac. "Handel żywym towarem to proceder, który odbywa się na misjach pokojowych na całym świecie. Zaangażowana jest w niego wielka polityka i wielkie pieniądze". Faktem jest, że dopiero niedawno, po ujawnieniu szeregu podobnych incydentów z całego świata, ONZ zapowiedziało zajęcie się niewygodną sprawą. Swój udział miała w tym zresztą "Ryzykantka", pokazywana m.in. podczas specjalnego panelu z udziałem wpływowych delegatów ONZ. W rolę Kathryn Bolkovac znakomicie wcieliła się zdobywczyni Oscara Rachel Weisz ("Wróg u bram", "Wierny ogrodnik", "Agora"). "Nie mogłabym prosić o atrakcyjniejszą rolę do zagrania" - przekonywała aktorka. "(...) Kathy to typ cichej bohaterki, zwykła kobieta robiąca rzeczy niezwykłe. Gdybym znalazła się na jej miejscu, byłabym pewnie zbyt wystraszona, by zachować się tak jak ona".

Komentarze

Skomentuj
 • !!!!!... (gość)

  Drastyczny film. Niestety co dzień na świecie cierpi tysiące kobiet, które nie mają szans wyrwać się z rąk oprawców.

  16.06.2013 14:20
 • aryman33@...

  dosyć ciekawie zapowiadający się film. Porusza ważną sprawę handlu żywym towarem. Polecam!!

  24.03.2012 17:21

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 6.7 Głosów: 11

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×