Salman Rushdie: Indie wyobrażone

Salman Rushdie. l'Inde imaginaire, Francja 2011

W 1989 r. ajatollah Chomeini, przywódca Iranu, ogłosił fatwę przeciwko autorowi "Szatańskich wersetów". W filmie pisarz wspomina dzieciństwo i ojczyznę, do której przez wiele lat nie mógł wrócić.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Salman Rushdie: Indie wyobrażone w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Salman Rushdie urodził się w Bombaju w muzułmańskiej rodzinie. W 1965 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii i rozpoczął studia na uniwersytecie w Cambridge. Pracował jako aktor i copywriter, a w 1975 r. wydał powieść „Grimus”. W 1988 r. ukazała się książka Rushdiego pt. „Szatańskie wersety”, która wywołała kontrowersje na całym świecie. Ajatollah Chomeini za napisanie tej powieści skazał Rushdiego na śmierć, zmuszając pisarza do życia w ukryciu. W filmie Rushdie wspomina dzieciństwo i ojczyznę, do której przez wiele lat nie mógł wrócić.

W Walentynki 1989 roku ajatollah Chomeini, duchowy przywódca Iranu, ogłosił fatwę przeciwko brytyjskiemu pisarzowi Salmanowi Rushdiemu, co oznaczało wezwanie każdego muzułmanina do zabicia autora „Szatańskich wersetów” za bluźnierstwo.

Salman Rushdie urodził się w Bombaju w muzułmańskiej rodzinie. W 1965 roku wyemigrował do Wielkiej Brytanii, by studiować na Uniwersytecie w Cambridge. Pracował jako aktor i copywriter w agencji reklamowej zanim na poważnie zajął się pisarstwem i wydał swą pierwszą powieść „Grimus” w 1975 roku, która nota bene przeszła niezauważona. Jego „Szatańskie wersety” z 1988 roku wywołały wiele kontrowersji na całym świecie z powodu przedstawienia islamu ze świeckiego punktu widzenia. Rushdie przez dziesięć lat musiał żyć w ukryciu, a jego głowa była warta miliony dolarów. Na dźwięk jego imienia płonęły księgarnie w Londynie, a w Pakistanie w zamieszkach zginęło 5 osób. Fatwę oficjalnie zdjęto w 1998 roku, lecz do dziś niektórzy muzułmańscy fundamentaliści żądają śmierci pisarza. Dwadzieścia lat po tych wydarzeniach Rushdie wspomina swe dzieciństwo, literaturę, która go inspirowała, a przede wszystkim ojczyznę, gdzie przez wiele lat nie mógł wrócić. Jak mają się jego Indie wyobrażone do tych prawdziwych?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×