Salman Rushdie - zaginiony portret

Salman Rushdie. The Lost Portrait, Wielka Brytania 1995

Pół wieku temu hinduski malarz Khanna wykonał portret matki Salmana Rushdiego, lecz jego ojcu obraz się nie spodobał i nie kupił go. Płótno zostało użyte do kolejnych malowideł przez M.F. Husaina.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Salman Rushdie - zaginiony portret w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Pół wieku temu hinduski malarz Krishen Khanna wykonał portret matki Salmana Rushdiego, lecz jego ojcu obraz się nie spodobał i nie kupił go. Płótno zostało użyte do kolejnych malowideł przez M.F. Husaina. Dopiero kilka lat później okazało się, że Khanna i Husain stali się czołowymi hinduskimi malarzami. Autorzy filmu udają się do Indii w poszukiwaniu obrazu.

W "Ostatnim tchnieniu Maura" Salman Rushdie kreuje wspaniały świat sztuki, polityki i korupcji na tle rodzinnej sagi pełnej przedwczesnych śmierci, niespełnionych miłości i więzienia. Punktem kulminacyjnym powieści są poszukiwania zamalowanego portretu. U podstaw tej historii leży prawdziwy incydent z biografii pisarza, do którego powrócił po 50 latach. Pół wieku temu hinduski malarz Krishen Khanna wykonał portret matki Rushdiego, lecz jego ojcu obraz się nie spodobał i nie kupił go. Płótno zostało użyte do kolejnych malowideł przez M. F. Husaina. Dopiero kilka lat później okazało się, że Khanna i Husain stali się czołowymi hinduskimi malarzami. Autorzy filmu "Salman Rushdie. Zaginiony portret" udają się do Indii w poszukiwaniu obrazu. Tymczasem w Londynie Salman Rushdie opowiada o szczególnych okolicznościach, w jakich napisał "Ostatnie tchnienie Maura", podczas gdy jego ulubiony artysta Bhupen Khakar maluje jego portret. W powstawaniu tego niezwykłego dokumentu wziął udział także znakomity aktor Ben Kingsley, który czyta wybrane fragmenty powieści.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×