Sam Peckinpah

Sam Peckinpah, a portrait, Francja/Włochy 2008

Gdy w 1969 roku do kin trafił western "Dzika banda", film już nigdy nie miał być taki sam. Ekrany ociekały krwią, ale Sam Peckinpah potrafił umiejętnie połączyć brutalne obrazy z inteligentną treścią.

 • Czas trwania: 85 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Sam Peckinpah w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Gdy w 1969 roku do kin trafił western "Dzika banda", film już nigdy nie miał być taki sam. Ekrany ociekały krwią, ale Sam Peckinpah potrafił umiejętnie połączyć brutalne obrazy z inteligentną treścią. Jednym ruchem awansował do miana legendy. Kręcąc "Dziką bandę", Peckinpah miał na koncie kilka filmów. Jednak dopiero produkcja z 1969 roku zrewolucjonizowała kostniejący gatunek, dając początek nowemu dekonstrukcyjnemu antywesternowi. W kolejnych dziełach coraz rzadziej oglądał się na historię Dzikiego Zachodu, rozwijając szczególny styl.

Gdy w 1969 roku do kin trafił western "Dzika banda", film już nigdy nie miał być taki sam. Ekrany "ociekały krwią", ale reżyser Sam Peckinpah potrafił brutalne obrazy połączyć umiejętnie z inteligentną treścią. 44-letni zdolny filmowiec jednym ruchem awansował do miana legendy. Kręcąc "Dziką bandę", Peckinpah miał już na koncie kilka świetnie przyjętych filmów: "Niebezpiecznych kompanów", "Strzały o zmierzchu", "Majora Dundee"... Jednak dopiero produkcja z 1969 roku zrewolucjonizowała kostniejący gatunek, dając początek nowemu, dekonstrukcyjnemu antywesternowi. W kolejnych dziełach, a były wśród nich m.in. "Nędzne psy", "Pat Garret i Billy Kid", "Dajcie mi głowę Alfredo Garcii" czy "Konwój", Peckinpah coraz rzadziej oglądał się na historię Dzikiego Zachodu, rozwijając swój szczególny styl. Zmarł w 1984 roku, w wieku 59 lat, niemniej jego krwawa wizja kina pozostaje do dziś żywa. Do fascynacji dorobkiem reżysera-buntownika przyznają się m.in. Quentin Tarantino, John Woo i Oliver Stone. Dokument "Sam Peckinpah" stanowi frapującą opowieść o życiu i karierze twórcy "Dzikiej bandy", wspominanym przez takie postaci jak, James Coburn, Ali MacGraw czy Rutger Hauer. Co istotne, byli współpracownicy nie szczędzą mistrzowi cierpkich słów, wspominając go jako niemalże potwora.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×