Saudyjskie królestwo od środka

Inside The Saudi Kingdom, Wielka Brytania 2008

Dziennikarze BBC zostali wpuszczeni do pałacu Sauda bin Abdela Mohsena bin Abdela Aziza al Sauda. Filmowcy podpatrywali życie prywatne rodziny księcia i sposób, w jaki sprawuje rządy.

 • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Saudyjskie królestwo od środka w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 22.12.2012 04:00

  TVP3

 • Piątek 21.12.2012 23:45

  TVP3

 • Sobota 14.07.2012 04:00

  TVP3

 • Piątek 13.07.2012 23:30

  TVP3

 • Wtorek 21.09.2010 00:35

  TVP 2

 • Czwartek 07.01.2010 00:10

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

Po zamachu na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 roku świat arabski zaczął być postrzegany jako rozsadnik fanatyzmu religijnego i terroryzmu. Wówczas król Arabii Saudyjskiej doszedł do wniosku, że taki obraz jest krzywdzący. Postanowił zliberalizować prawa dotyczące filmowania rodziny królewskiej przez obcokrajowców. Dziennikarze BBC zostali wpuszczeni do pałacu Sauda bin Abdela Mohsena bin Abdela Aziza al Sauda. Filmowcy podpatrywali życie prywatne rodziny księcia i sposób, w jaki sprawuje rządy.

Jeszcze do niedawna Arabia Saudyjska była niemal zupełnie zamknięta dla zachodnich mediów. Sytuacja zmieniła się jednak po zamachu na World Trade Center i Pentagon 11 września 2001 roku. Po ataku islamskich fundamentalistów na USA świat arabski zaczął być postrzegany przede wszystkim jako rozsadnik fanatyzmu religijnego i terroryzmu. Wówczas król Arabii Saudyjskiej doszedł do wniosku, że taki obraz jest krzywdzący i niesprawiedliwy. Postanowił więc nieco zliberalizować surowe prawa dotyczące filmowania rodziny królewskiej przez obcokrajowców. W efekcie ekipa BBC została wpuszczona na włości Sauda bin Abdela Mohsena bin Abdela Aziza al Sauda. Dziennikarzy nie odstępował jednak na krok przedstawiciel Ministerstwa Informacji oraz uzbrojona eskorta na wypadek, gdyby ktoś z tubylców nie zechciał respektować monarszej gościnności. Ekipie zakazano też filmowania kobiet, lecz ten zakaz udało się Brytyjczykom przynajmniej częściowo obejść. Saud bin Abdul Mohsen jest jednym z dwudziestu książąt należących do rodziny rządzącej obecnie Arabią Saudyjską. Niegdyś był namiestnikiem Mekki, a od ośmiu lat pełni funkcję gubernatora rolniczej prowincji Hail. Ma dziesięcioro dzieci z czterech kolejnych małżeństw. Mimo konserwatywnych poglądów chętnie wysyła swoje pociechy na wakacje do krajów zachodnich, a jego pałac obfituje we wszystkie udogodnienia i technologiczne gadżety oferowane przez najbardziej rozwinięte gospodarczo kraje demokratyczne. Sam książę również stara się przedstawiać jako osoba silnie przywiązana do tradycji, lecz zarazem otwarta na świat i rozumiejąca wyzwania współczesności, zwłaszcza w sferze edukacji i techniki. Jego zdaniem Arabia Saudyjska nieustannie, choć powoli, ewoluuje. To delikatny proces, którego wewnętrzną równowagę łatwo zachwiać. Nie chcemy stracić naszej duszy i przehandlować jej za materialne pokusy, których jest pełno - mówi władca, by po chwili dodać: Chcemy dogonić was w nauce, chcemy dogonić was na froncie technologicznym, chcemy być waszym partnerem w tym pędzącym z prędkością światła świecie.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×