Sceny dziecięce z życia prowincji

Polska 1985

Julian Sorel, ambitny młody człowiek, dzięki kobietom usiłuje piąć się na wyższe szczeble społecznej hierarchii. Opuścił dom rodzinny, chcąc się usamodzielnić. Zarabia na życie, dając korepetycje.

 • Czas trwania: 150 minut, Gatunek: Film obyczajowy
 • Reżyseria: Tomasz Zygadło

Sceny dziecięce z życia prowincji w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Andrzej Mencwel Scenariusz
 • Tomasz Zygadło Scenariusz
 • Tomasz Zygadło Reżyseria
 • Józef Bartczak Montaż
 • Zdzisław Kaczmarek Zdjęcia
 • Robert Schumann Muzyka
 • Jerzy Kajetan Frykowski Producent
 • Roman Wołyniec Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Julian Sorel, ambitny młody człowiek, dzięki kobietom usiłuje piąć się na coraz wyższe szczeble społecznej hierarchii. Opuścił dom rodzinny, chcąc się usamodzielnić. Zarabia na życie, dając korepetycje. Przygotowuje do matury zmanierowanego, rozpuszczonego syna naczelnika. Julianowi udaje się zmusić chłopca do nauki. Naczelnik zajęty wyłącznie umacnianiem pozycji i pomnażaniem majątku nie zauważa, że pomiędzy jego żoną a korepetytorem zaczyna się rodzić uczucie.

Tomasz Zygadło jest absolwentem Wydziału Reżyserii PWSTTViF w Łodzi. Współpracował z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu oraz Teatrem Telewizji. Jest autorem filmów dokumentalnych, m. in "Szkoła podstawowa", "Plener", "Olimpijczycy", "Mikrofon dla wszystkich", filmów fabularnych - "Rebus", "Ćma", "Odwet", "Przewodnik", "Śmierć Johna L." oraz spektakli Teatru TV - "Kapelusz pełen deszczu,"Ich czworo","Dom nad rzeką Moskwą", "Mówi Chandler". Scenariusz powstał na podstawie powieści"Czerwone i czarne" Stendhala. Jej bohater Julian Sorel, ambitny młody człowiek, dzięki kobietom usiłuje piąć się na coraz wyższe szczeble społecznej hierarchii. Sceneria tej powieści przeniesiona została przez Tomasza Zygadłę i Andrzeja Mencwela w polską rzeczywistość końca lat siedemdziesiątych. Zachowana została fabuła i charakterystyki niektórych postaci z ksiażki"Czerwone i czarne", jednakże inaczej niż u Stendhala, to nie kobiety, ale mężczyźni o określonej pozycji społecznej, którzy w mniejszym lub większym stopniu pomagają filmowemu Julianowi, skupiają uwagę widza, przesłaniając nieco postać głównego bohatera. Julian opuścił dom rodzinny, chcąc się usamodzielnić. Zarabia na życie dając korepetycje. Przygotowuje do matury zmanierowanego, rozpuszczonego syna naczelnika. Julianowi udaje się zmusić chłopca do nauki. Naczelnik zajęty wyłącznie umacnianiem swojej pozycji i pomnażaniem majątku nie zauważa, że pomiędzy jego żoną a korepetytorem zaczyna się rodzić uczucie. Z czasem romans robi się jednak niebezpieczny i niewygodny dla obojga. Julian wyjeżdża więc do Warszawy, zaopatrzony w list polecający, dzięki któremu zostaje sekretarzem towarzysza M. , dawniej należącego do ekipy rządzącej, obecnie emeryta spisującego pamiętniki. Właściwie to sekretarz jest mu niepotrzebny, ale zatrudnienie takiej osoby daje panu M. złudne przeświadczenie o swojej ważności. Julian zaczyna romans z jego córką Matyldą. Nadchodzi jednak sierpień 1980 roku i bohater powraca do rodzinnego miasteczka. SCENY DZIECIĘCE Z ŻYCIA PROWINCJI Film fabularny, 136 min, Polska 1988 reż. Tomasz Zygadło wyk. Dariusz Siatkowski, Ewa Wiśniewska, Jerzy Trela, Jan Jankowski, Henryk Bista, Eugeniusz Herman, Beata Paluch, Andrzej Ferenc, Bronisław Pawlik, Leon Niemczyk, Włodzimierz Wiszniewski i inni

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×