Serce Nieba, serce Ziemi

Herz des Himmels, Herz der Erde, Niemcy 2011

Bohaterowie, zaangażowani w różne formy renesansu kulturowego Majów oraz oporu wobec ekonomicznych i etnicznych prześladowań ludu, opowiadają o perspektywach, które otwierają się przed Majami.

  • Czas trwania: 105 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Eric Black, Frauke Sandig

Serce Nieba, serce Ziemi w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Eric Black Reżyseria
  • Frauke Sandig Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Współcześni Majowie, potomkowie jednej z najbardziej rozwiniętych kultur prekolumbijskiej Ameryki, stanowią dziś najbiedniejszą, rolniczą warstwę społeczeństw Meksyku i Gwatemali. Prześladowani od czasów konkwisty, całkowicie odsunięci od władzy przez Kreolów, utracili swoją społeczną i kulturową tożsamość. W ostatnim czasie, poszukują utraconej świetności, kultywują dawne wierzenia i zwyczaje, szukają ekonomicznej niezależności, występując przeciwko kapitalistycznym strukturom społecznym.

Współcześni Majowie, potomkowie jednej z najbardziej rozwiniętych kultur prekolumbijskiej Ameryki, stanowią dziś najbiedniejszą, rolniczą warstwę społeczeństw Meksyku i Gwatemali. Prześladowani od czasów konkwisty, całkowicie odsunięci od władzy przez Kreolów, utracili właściwie swoją społeczną i kulturową tożsamość. W ostatnim czasie poszukują utraconej świetności, kultywują dawne wierzenia i zwyczaje, szukają ekonomicznej niezależności, występując przeciwko nowoczesnym, kapitalistycznym strukturom społecznym. Spektakularnym wyrazem takiej postawy jest Ruch Zapatystów. Film podejmuje trudne zadanie zrekapitulowania losów współczesnych Majów w dwóch największych skupiskach pierwotnych ludów Mezoameryki - w meksykańskim okręgu Chiapas i Gwatemali. Kilkoro bohaterów, zaangażowanych w różne formy renesansu kulturowego Majów oraz oporu wobec ekonomicznych i etnicznych prześladowań ludu relacjonuje swoje dawne, osobiste tragedie związane z pochodzeniem oraz opowiada o perspektywach, jakie otwierają się obecnie przed Majami. Są wśród nich obrońcy trzebionych lasów deszczowych, szamani, tradycyjni uzdrowiciele, działacze społeczni walczący z wielką zagraniczną odkrywkową kopalnią złota zatruwającą środowisko i powodującą choroby u dzieci, hodowcy niemodyfikowanej genetycznie kukurydzy próbujący konkurować z tanią kukurydzą, sprowadzaną ze Stanów Zjednoczonych, astrolodzy zwiastujący zbliżający się razem z końcem ery w kalendarzu Majów koniec świata. Wszyscy odnoszą się do dawnej filozofii Majów, stojącej w jawnej opozycji wobec dzisiejszego światopoglądu zachodniej cywilizacji technicznej. Postulują ścisły kontakt z naturą, przesunięcie czynników ekonomicznych na dalszy plan i restytucję duchowego wymiaru życia, uważając dawne wierzenia swojego ludu za remedium na problemy współczesnego świata. Film był pokazywany na IDFA 2011, DOK Leipzig 2011 i PLANETE+ DOC 2012. Przejmujące wizualnie fragmenty filmu z czytanym w tle w języku Majów poematem Popol Vuh o powstaniu kosmosu i człowieka przydają ich apokaliptycznym przepowiedniom niepokojącego echa.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 8.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×