Sherlock Holmes

Sherlock Holmes, USA/Niemcy/Wielka Brytania/Australia 2009

Londynem wstrząsa seria rytualnych morderstw, których rzekomym sprawcą jest lord Blackwood. Sherlock Holmes i John Watson próbują rozwiązać zagadkę. Sprawa niespodziewanie nabiera nowego charakteru.

 • Czas trwania: 123 minut, Gatunek: Film kryminalny
 • Reżyseria: Guy Ritchie

7

Ocena redakcji

Dość sztywna i stateczna narracja powieści i opowiadań Conan Doyle'a oraz tak samo realizowane ekranizacje, nie sprawdzają się w dzisiejszym kinie i świecie. A reżyser Guy Ritchie doskonale wymknął się z tej pułapki odmładzając bohaterów i nadając im współczesny rys, także psychologiczny.

Sherlock Holmes w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Robert Downey Jr. jako Sherlock Holmes
 • Jude Law jako dr John Watson
 • Rachel McAdams jako Irene Adler
 • Mark Strong jako lord Henry Blackwood
 • Eddie Marsan jako inspektor Lestrade
 • Robert Maillet jako Dredger
 • Geraldine James jako pani Hudson
 • Kelly Reilly jako Mary Morstan

Więcej »

Twórcy

 • Jessica Alan Kierownik produkcji
 • Damian Anderson Kierownik produkcji
 • Marianne Jenkins Kierownik produkcji
 • Mark Mostyn Kierownik produkcji
 • Ray Quinlan Kierownik produkcji
 • Michael Tadross Kierownik produkcji
 • Emma Zee Kierownik produkcji
 • Bill Draper Kierownik produkcji

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Londyn, koniec XIX wieku. Największą metropolią ówczesnego świata wstrząsa seria rytualnych morderstw, których rzekomym sprawcą jest lord Blackwood. W rozwiązaniu sprawy ogromną rolę odgrywają ekscentryczny, obdarzony wybitną inteligencją detektyw Sherlock Holmes i współpracujący z nim doktor John Watson. Sprawa Blackwooda nabiera nowego charakteru. Holmes próbuje udaremnić spisek. W jego życiu pojawia się też piękna oszustka, dawna wielka miłość - Irene Adler.

"Dość sztywna i stateczna narracja powieści i opowiadań Conan Doyle'a oraz tak samo realizowane ekranizacje, nie sprawdzają się w dzisiejszym kinie i świecie. A reżyser Guy Ritchie doskonale wymknął się z tej pułapki odmładzając bohaterów i nadając im współczesny rys, także psychologiczny. Efekt: dwie nominacje do Oscara, Złoty Glob dla Roberta Downeya jr i ponad 520 milionów dol. wpływów przy 90 mln zainwestowanych..."

Dwie nominacje do Oscara plus Złoty Glob dla Roberta Downeya Juniora. Londyn, koniec dziewiętnastego wieku. Największą metropolią ówczesnego świata wstrząsa seria rytualnych morderstw, których rzekomym sprawcą jest Lord Blackwood (Mark Strong). W rozwiązaniu sprawy ogromną rolę odgrywają ekscentryczny, obdarzony wybitną inteligencją detektyw Sherlock Holmes (Robert Downey Jr.) i współpracujący z nim doktor John Watson (Jude Law). Niespodziewanie sprawa Lorda Blackwooda nabiera nowego charakteru. Czy Holmesowi uda się udaremnić niebezpieczny spisek? Jaką rolę odegra w nim piękna oszustka, wielka miłość detektywa, Irene Adler (Rachel McAdams)? Brawurowy film kryminalny w reżyserii Guya Ritchiego (Porachunki, Przekręt, Rock'n'rolla), opowiadający o przygodach bohatera nieśmiertelnych książek Sir Arthura Conan Doyle'a, detektywa Sherlocka Holmesa. Świetnie napisany scenariusz jest dziełem czteroosobowego zespołu, w którym znaleźli się: debiutant Michael Robert Johnson, Anthony Peckham (Nikomu ani słowa, Invictus, Turysta), Simon Kinberg (Pan i pani Smith, X-Men: Ostatni bastion, Jumper) i producent Lionel Wigram (Harry Potter i insygnia śmierci - cz. 1 i 2). Twórcy przekopali się przez wszystkie powieści i opowiadania o Holmesie, by spojrzeć na tę postać świeżym okiem i ukazać ją w nowy, bardziej współczesny i ekspresyjny sposób (jako człowieka o ponadprzeciętnej inteligencji, energii i szlachetności). W słynnego detektywa wcielił się rewelacyjny, dwukrotnie nominowany do Oscara Robert Downey Jr. (Chaplin, Jaja w tropikach, Iron Man), który otrzymał za tę rolę Złoty Glob. Jego partnera i przyjaciela dr. Watsona, również niekonwencjonalnie przedstawionego, zagrał Jude Law (Utalentowany pan Ripley, Wzgórze nadziei, Bliżej), a jako ukochana Sherlocka wystąpiła piękna Rachel McAdams (Wredne dziewczyny, Polowanie na druhny, Red Eye).

Recenzje

 • Dość sztywna i stateczna narracja powieści i opowiadań Conan Doyle'a oraz tak samo realizowane ekranizacje, nie sprawdzają się w dzisiejszym kinie i świecie. A reżyser Guy Ritchie doskonale wymknął się z tej pułapki odmładzając bohaterów i nadając im współczesny rys, także psychologiczny.

  7/10

Komentarze

Skomentuj
 • Urzędnicy UE w polskich telewizjach: „Przyjmiecie imigrantów od Niemiec, albo będziecie płacić”. Gdy polskie telewizje pokazały wojnę na ulicach Francji i Belgii i policję francuską broniącą się przed gangami o nie-europejskim wyglądzie, w Niemczech i w TVN panika. Tusk na czas wyborów „zmienia” swoją śpiewkę o imigrantach i wygłasza w internecie przemówienia anty-imigracyjne, a TVN wymyśla hasło, którym tresuje swoich wyznawców: „Temat nie istnieje”. (gość)

  Tusk podaje przy tym nieprawdziwe dane (o jaka to nowość!) i wmawia ludziom, że to PiS przyjął imigrantów. Nie mówi o nielegalnych imigrantach, z którymi teraz mają problem Niemcy i Francja, tylko o legalnych pracownikach sezonowych.

  Tak już było. Gdy TVN opluwał świętego papieża-Polaka i Tuskowi przez to spadły słupki, Tusk zaczął wmawiał ludziom, że to PiS zainicjował opluwanie papieża - jak kłamać, to z fantazją i bezczelnie, a co!

  Nie bierze się za darmo emeryturki z Brukseli dwa razy większej niż pensja obecnego premiera czy prezydenta RP, i nie bez powodu przywiozło się z Brukseli miliony...

  22.07.2023 16:21
 • Dane od niemieckich służb: z 1 mln imigrantów z lat 2015-2016 ok. 3% to uchodźcy (głównie chrześcijanie, w tym kobiety i dzieci), reszta to nielegalni imigranci islamscy, sami mężczyźni. Ogółem tylko 10% z tego miliona ma stałą pracę, 40% ma już założone kartoteki policyjne za działalność KRYMINALNĄ. Statystycznie co piąty islamista uważa, że KOBIETA NIE MA DUSZY - ilu takich jest naprawdę? Czy nielegalny imigrant to wg Niemiec „inwentarz”, który można wywieźć do innych krajów? (gość)

  To te 40% Niemcy chcą wepchnąć Polsce i innym krajom. A co Tusk o tym: „To są biedni ludzie, którzy szukają swojego miejsca na ziemi”. Nagrało się, pokazywali w polskich TV. „Zmienił” śpiewkę w tym temacie, gdy słupki sondażowe okazały się nieprzychylne nielegalnym imigrantom. A po wyborach powie i zrobi wszystko, co mu Berlin🇩🇪 albo Moskwa🇷🇺 każe - jak zwykle Tusk. W końcu nie za darmo dają emeryturę z Brukseli dwa razy większą niż pensja obecnego premiera czy prezydenta RP...

  Pokazali też jednego z tych tuskowych „biednych” w Berlinie: „Jestem tutaj. Kosztowało mnie to 10 000 dolarów, ale jestem”. Komu zapłacił i za co tak naprawdę?

  22.07.2023 16:17
 • Degrengolada w komentarzach to nie tylko „praca” POlitruków Tuska, ale i ruskich🇷🇺 „komentatorów”, którzy nie tylko polski internet tak zaśmiecają. (gość)

  Udają Polaków-antysemitów, piszą z błędami ortograficznymi i stylistycznymi, mają prowokacyjne nicki nawiązujące do socjalizmu, znają kacapską literaturę, historię, kinematografię. Niekiedy piszą jawnie jak komentarz "stepowego" w telemagazynie - wpisz w wyszukiwarkę "telemagazyn stepowa milosc rosyjskie seriale znikaja z tvp niedostepne beda rowniez rosyjskie kanaly 97282":

  „stepowy (gość)

  po co wycofaliście ten serial? To nie jest tylko rosyjski ale też ukraiński. Gaz i ropa rosyjska to dobra a serial to już nie [❗❗❗]. Lepiej wznówcie emisje jak i tak macie wykupione emisje bo i tak nie odzyskacie kasy za wykupienie go

  07.03.2022 18:14”

  --

  Czasem to płatni „komentatorzy” nierzadko zza niemieckiej🇩🇪 granicy, wpisz w wyszukiwarkę "naszeblogi 41923 proceder werbowania agentow trolli w sieci". Pod tym artykułem jest komentarz oznaczony „29-10-2013 [10:30] - z Niemiec” - kłamanie bezpośrednio z Niemiec było wtedy po 5 ojro🇩🇪.

  22.07.2023 15:43
 • Łysy (gość)

  Mnie się podoba

  05.01.2023 13:54
 • król Julian (gość)

  Słaaaaaabeeeeee....

  Serio.

  27.11.2021 00:33
 • Prezes (gość)

  Dobry film. Wreszcie jakaś odmiana od tej żydowskiej sieczki zabili go i uciekł.

  20.11.2021 13:04
 • Chris (gość)

  Fajny, taki "steampunkowy"

  02.11.2020 20:53
 • Tommy (gość)

  Jaki winy sung

  25.10.2020 19:01
 • Tommym (gość)

  Jakiś Taki nijaki

  25.10.2020 19:01
 • Wing tsun w filmie. (gość)

  Podczas walki widać, że główny bohater posługuje się stylem wing tsun.

  30.01.2020 19:16
 • nielegalny dym (gość)

  jest ok

  22.01.2017 13:28
 • Maja (gość)

  Super super taki słitaśny ze aż lofffciam

  09.04.2016 16:50
 • domin. (gość)

  uwielbiam ten film! jeden z najlepszych! polecam polecam.

  06.09.2013 17:59

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: 7.6 Głosów: 28

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×