Sierpem w plecy

Sierpem w plecy, Polska 2017

We wrześniu 1939 roku ZSRR złamał polsko-radziecki pakt o nieagresji. Film opowiada o ataku ZSRR na Polskę z perspektywy świadków, uczestników zdarzeń. Zaprezentowane zostaną komentarze historyków.

 • Czas trwania: 34 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Sławomir Koehler

Sierpem w plecy w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Sławomir Koehler Reżyseria
 • Sławomir Koehler Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

We wrześniu 1939 roku ZSRR złamał polsko-radziecki pakt o nieagresji. W nocy 17 września ambasadorowi Polski w Moskwie, Wacławowi Grzybowskiemu, wręczono notę dyplomatyczną informującą o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, rzekomo w celu ochrony narodu polskiego. Film przedstawia te wydarzenia z perspektywy świadków, uczestników zdarzeń. Zaprezentowane zostaną komentarze historyków. Dokument opowiada o dramatycznej walce Polaków z Rosjanami, m.in. o obronie Grodna, aresztowaniach i wywożeniu ludzi na Syberię.

Film autorstwa Sławomira Koehlera, o sowieckiej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 roku łamiącej polsko - sowiecki pakt o nieagresji, o pakcie Ribbentrop - Mołotow będącym IV rozbiorem Polski, o losach Polaków zamieszkałych na terenach zajętych przez Rosję sowiecką w pierwszych dniachi latach po inwazji. W środku nocy 17 września 1939r. ambasadorowi Polski w Moskwie, Wacławowi Grzybowskiemu, wręczono przewrotną notę dyplomatyczną informującą o wkroczeniu Armii Czerwonej, która miała na celu ochronę narodu polskiego. Historia opowiedziana przez świadków, uczestników zdarzeń z komentarzami historyków. Film o dramatycznych walkach Polaków z sowietami, między innymi o obronie Grodna, aresztowaniach i wywózkach na Syberię, masowych zabójstwach dokonanych na polskich żołnierzach i ludności cywilnej, o cynicznej polityce i propagandzie sowieckiej głoszącej wyzwoleńcze hasła wobec Polaków i o niektórych polskich środowiskach pozostających pod sowiecką okupacją.

Komentarze

Skomentuj
 • Polak (gość)

  A dlaczego Krystyna Janda jest gościem TVP choć jest antypolką? Masz odpowiedź. Takie filmy to przekonywanie przekonanych. Reszta nie musi wiedzieć.

  19.11.2018 20:43
 • Polak (gość)

  Dlaczego nie ma takich teportarzy w języku Angielskim? Niech ludność z innych krajów zobaczy co się działo na Kresach i wschodniej Polsce. Oni nie zdają sobie sprawy jacy byli Rosjanie i Ukraińcy w tamtych czasach

  18.09.2018 04:41

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×