Sierpień w hrabstwie Osage

August: Osage County, USA 2013

U Westonów gromadzi się rodzina, by wyjaśnić sprawę zaginięcia seniora rodu. Trzy dorosłe siostry muszą zmierzyć się z emocjami, które doprowadziły do zerwania kontaktów.

 • Czas trwania: 116 minut, Gatunek: Komediodramat
 • Reżyseria: John Wells

8

Ocena redakcji

Film jest popisem dwóch aktorek: Meryl Streep i Julii Roberts. Obie zdobyły nominacje do Oscarów i Złotych Globów, obie pokazały klasę – kto wie, czy ciut lepiej nie wypadła Julia Roberts, grająca w sposób nieco bardziej stonowany w zestawieniu z szarżującą Meryl Streep.

Sierpień w hrabstwie Osage w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Meryl Streep
 • Julia Roberts
 • Julianne Nicholson
 • Chris Cooper
 • Ewan McGregor
 • Sam Shepard jako Beverly Weston
 • Julianne Nicholson jako Ivy Weston

Więcej »

Twórcy

 • John Wells Reżyseria
 • Stephen Mirrione Montaż
 • Adriano Goldman Zdjęcia
 • Ron Burkle Producent
 • George Clooney Producent
 • Celia D. Costas Producent
 • Patrick Daly Producent
 • Jean Doumanian Producent

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Zaginął senior rodu, poeta Beverly. By wyjaśnić sprawę i wesprzeć chorą na raka, uzależnioną od leków matkę, do domu przyjeżdżają dorosłe córki Westonów: przeżywająca kryzys małżeński Barbara z mężem oraz stara panna Karen, dla której spotkanie z rodziną to przykry obowiązek. Trzecia z sióstr, Ivy, nie wyprowadziła się od rodziców. Tłumi uczucia, pozwala sobą pomiatać i marzy o zjednoczeniu rodziny. Krewne muszą zmierzyć się z emocjami, które doprowadziły do zerwania kontaktów. Gdy rodzina zasiada do wspólnego posiłku, dochodzi do konfrontacji.

"Film warto obejrzeć, mimo że trudno nazwać go wybitnym. Być może dlatego, że brakuje w nim pewnej równowagi i dwie aktorki – Meryl Streep, Julia Roberts - zbytnio go dominują... "

Tragikomedia oparta na sztuce pod tym samym tytułem, uhonorowanej nagrodą Pulitzera. Film zdobył po dwie nominacje do Oscara i Złotego Globu. Uwagę jurorów zwróciły odtwórczynie głównych postaci w filmie: Meryl Streep (jako Violet), która została dwukrotnie wyróżniona za najlepszą rolę pierwszoplanową, oraz Julia Roberts(jako Barbara) za rolę drugoplanową. Zabarwione sarkastycznym humorem spojrzenie na trudne relacje matki i jej trzech dorosłych córek, w które wcieliły się Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson. Wszystkie opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i od przeszłości. Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie ojciec Barbary, Karen i Ivy, siostry po latach wracają do rodzinnego domu, by wesprzeć matkę. Niebawem okazuje się, że ojciec nie żyje. Podczas stypy ta smutna uroczystość zamienia się w pole rodzinnej walki i staje się pretekstem do skonfrontowania życiowych postaw. Trzy siostry muszą się zmierzyć z emocjami, które niegdyś doprowadziły do niezgody. Ten poruszający film przedstawia uniwersalną historię o zerwaniu rodzinnych więzów i próbie naprawy. Jest w tej opowieści przejmująca prawda, ale także mglista nadzieja na to, że wspólnie przeżywana tragedia stanie się dla bohaterek początkiem rozwiązania konfliktów. Tytuł filmu określa czas i miejsce akcji. Pewnego niezwykle gorącego sierpnia, niedaleko Pawhuska w hrabstwie Osage, w stanie Oklahoma, uzależniony od alkoholu poeta Beverly Weston zatrudnia młodą Amerykankę Johannę jako kucharkę i opiekunkę do cierpiącej na raka żony Violet, kłótliwej i nadużywającej leków. Wkrótce sam znika z domu w tajemniczych okolicznościach. Violet wzywa swoją siostrę Mattie Fae, która zjawia się z mężem Charlesem. Na wieść o zaginionym ojcu przyjeżdżają także córki:: najmłodsza Karen z chłopakiem Steve Huberbrechtem, podejrzanym biznesmenem oraz Ivy i wreszcie najstarsza Barbara z Colorado, której towarzyszą mąż Bill i 14 - letnia córka Jean. Barbara i Bill żyją w separacji, ale przed Violet udają zgodną parę. Po pięciu dniach w domu Westonów pojawia się szeryf z wiadomością, że Beverly, wypłynął łódką na jezioro i utonął. Po pogrzebie odbywa się stypa, podczas której żałobnicy rozmawiają o przeszłości, wspominają dawne czasy, wylewając wszystkie swoje żale i pretensje. Violet staje się agresywna, wyrzuca z siebie brutalną prawdę o życiu rodziny, zdradza skrety. (AUGUST: OSAGE COUNTY) Tragikomedia, 115 min, USA 2013 Reżyseria: John Wells Scenariusz na podstawie własnej sztuki: Tracy Letts Aktorzy: Meryl Streep, Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson, Ewan McGregor, Chris Cooper, Abigail Breslin, Benedict Cumberbatch, Margo Martindale, Sam Shepard

Recenzje

 • Film jest popisem dwóch aktorek: Meryl Streep i Julii Roberts. Obie zdobyły nominacje do Oscarów i Złotych Globów, obie pokazały klasę – kto wie, czy ciut lepiej nie wypadła Julia Roberts, grająca w sposób nieco bardziej stonowany w zestawieniu z szarżującą Meryl Streep.

  8/10

Komentarze

Skomentuj
 • -viv (gość)

  Dobry film, ale w porównaniu z "Nagle, zeszłego lata" czy "Kotką na gorącym blaszanym dachu" wypada blado, a chyba do tego typu kina pretendował.

  03.07.2017 00:03
 • ONA (gość)

  Niestety film nie jest nadzwyczajny. Od jakiegoś czasu chciałam go obejrzeć , ponieważ słyszałam, że jest bardzo dobry, interesujący, ze wspaniałą obsadą, nominowany do nagród. Mnie jednak ten film rozczarował pod każdym względem. Taka amerykańska psychoanaliza jakich wiele, nie lepsza , nie gorsza, a właściwe z kiepskimi dialogami, które są płytkie i nie dają pola do popisu aktorom. A, ci z nich którzy starają się coś z nich wydobyć przerysowują postać co prowadzi do sztuczności.

  02.07.2017 23:03
 • Czarna Brygada (gość)

  Znakomity film ... perfekt.

  02.07.2017 15:45

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 16

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×