Sierpień w hrabstwie Osage

August: Osage County, USA 2013

U Westonów gromadzi się rodzina, by wyjaśnić sprawę zaginięcia seniora rodu. Trzy dorosłe siostry muszą zmierzyć się z emocjami, które doprowadziły do zerwania kontaktów.

 • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Komediodramat
 • Reżyseria: John Wells

8

Ocena redakcji

Film jest popisem dwóch aktorek: Meryl Streep i Julii Roberts. Obie zdobyły nominacje do Oscarów i Złotych Globów, obie pokazały klasę – kto wie, czy ciut lepiej nie wypadła Julia Roberts, grająca w sposób nieco bardziej stonowany w zestawieniu z szarżującą Meryl Streep.

Sierpień w hrabstwie Osage w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Meryl Streep jako Violet Weston
 • Julia Roberts jako Barbara Weston
 • Juliette Lewis jako Karen Weston
 • Julianne Nicholson jako Ivy Weston
 • Chris Cooper jako Charlie Aiken
 • Ewan McGregor jako Bill Fordham
 • Dermot Mulroney jako Steve Huberbrecht
 • Julianne Nicholson jako Beverly Weston

Więcej »

Twórcy

 • Stephen Mirrione Montaż
 • Adriano Goldman Zdjęcia
 • Ron Burkle Producent
 • George Clooney Producent
 • Celia D. Costas Producent
 • Patrick Daly Producent
 • Jean Doumanian Producent
 • Ben Famiglietti Producent

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Zaginął senior rodu, poeta Beverly. By wyjaśnić sprawę i wesprzeć chorą na raka, uzależnioną od leków matkę, do domu przyjeżdżają dorosłe córki Westonów: przeżywająca kryzys małżeński Barbara z mężem oraz stara panna Karen, dla której spotkanie z rodziną to przykry obowiązek. Trzecia z sióstr, Ivy, nie wyprowadziła się od rodziców. Tłumi uczucia, pozwala sobą pomiatać i marzy o zjednoczeniu rodziny. Krewne muszą zmierzyć się z emocjami, które doprowadziły do zerwania kontaktów. Gdy rodzina zasiada do wspólnego posiłku, dochodzi do konfrontacji.

"Film warto obejrzeć, mimo że trudno nazwać go wybitnym. Być może dlatego, że brakuje w nim pewnej równowagi i dwie aktorki – Meryl Streep, Julia Roberts - zbytnio go dominują... "

Tragikomedia oparta na sztuce pod tym samym tytułem, uhonorowanej nagrodą Pulitzera. Film zdobył po dwie nominacje do Oscara i Złotego Globu. Uwagę jurorów zwróciły odtwórczynie głównych postaci w filmie: Meryl Streep (jako Violet), która została dwukrotnie wyróżniona za najlepszą rolę pierwszoplanową, oraz Julia Roberts(jako Barbara) za rolę drugoplanową. Zabarwione sarkastycznym humorem spojrzenie na trudne relacje matkii jej trzech dorosłych córek, w które wcieliły się Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson. Wszystkie opuściły rodzinny dom, dystansując się od bliskich i od przeszłości. Kiedy w niewyjaśnionych okolicznościach ginie ojciec Barbary, Karen i Ivy, siostry po latach wracają do rodzinnego domu, by wesprzeć matkę. Niebawem okazuje się, że ojciec nie żyje. Podczas stypy ta smutna uroczystość zamienia się w pole rodzinnej walki i staje się pretekstem do skonfrontowania życiowych postaw. Trzy siostry muszą się zmierzyć z emocjami, które niegdyś doprowadziły do niezgody. Ten poruszający film przedstawia uniwersalną historię o zerwaniu rodzinnych więzów i próbie naprawy. Jest w tej opowieści przejmująca prawda, ale także mglista nadzieja na to, że wspólnie przeżywana tragedia stanie się dla bohaterek początkiem rozwiązania konfliktów. Tytuł filmu określa czas i miejsce akcji. Pewnego niezwykle gorącego sierpnia, niedaleko Pawhuska w hrabstwie Osage, w stanie Oklahoma, uzależniony od alkoholu poeta Beverly Weston zatrudnia młodą Amerykankę Johannęjako kucharkę i opiekunkę do cierpiącej na raka żony Violet, kłótliwej i nadużywającej leków. Wkrótce sam znika z domu w tajemniczych okolicznościach. Violet wzywa swoją siostrę Mattie Fae, która zjawia się z mężem Charlesem. Na wieść o zaginionym ojcu przyjeżdżają także córki:: najmłodsza Karen z chłopakiem Steve Huberbrechtem, podejrzanym biznesmenem oraz Ivy i wreszcie najstarsza Barbara z Colorado, której towarzyszą mąż Bill i 14 - letnia córka Jean. Barbara i Bill żyją w separacji, ale przed Violet udają zgodną parę. Po pięciu dniach w domu Westonów pojawia się szeryf z wiadomością, że Beverly, wypłynął łódką na jezioro i utonął. Po pogrzebie odbywa się stypa, podczas której żałobnicy rozmawiają o przeszłości, wspominają dawne czasy, wylewając wszystkie swoje żale i pretensje. Violet staje się agresywna, wyrzuca z siebie brutalną prawdę o życiu rodziny, zdradza sekrety. (AUGUST: OSAGE COUNTY)Tragikomedia, 115 min, USA 2013Reżyseria: John WellsScenariusz na podstawie własnej sztuki: Tracy Letts Aktorzy: Meryl Streep, Julia Roberts, Juliette Lewis, Julianne Nicholson, Ewan McGregor, Chris Cooper, Abigail Breslin, Benedict Cumberbatch, Margo Martindale, Sam Shepard

Recenzje

 • Film jest popisem dwóch aktorek: Meryl Streep i Julii Roberts. Obie zdobyły nominacje do Oscarów i Złotych Globów, obie pokazały klasę – kto wie, czy ciut lepiej nie wypadła Julia Roberts, grająca w sposób nieco bardziej stonowany w zestawieniu z szarżującą Meryl Streep.

  8/10

Komentarze

Skomentuj
 • esteta (gość)

  To czysty TURPIZM - zebrać w jednym filmie takie "piękności" jak Streep, Lewis i przede wszystkim Roberts.

  19.01.2020 22:15
 • -viv (gość)

  Dobry film, ale w porównaniu z "Nagle, zeszłego lata" czy "Kotką na gorącym blaszanym dachu" wypada blado, a chyba do tego typu kina pretendował.

  03.07.2017 00:03
 • ONA (gość)

  Niestety film nie jest nadzwyczajny. Od jakiegoś czasu chciałam go obejrzeć , ponieważ słyszałam, że jest bardzo dobry, interesujący, ze wspaniałą obsadą, nominowany do nagród. Mnie jednak ten film rozczarował pod każdym względem. Taka amerykańska psychoanaliza jakich wiele, nie lepsza , nie gorsza, a właściwe z kiepskimi dialogami, które są płytkie i nie dają pola do popisu aktorom. A, ci z nich którzy starają się coś z nich wydobyć przerysowują postać co prowadzi do sztuczności.

  02.07.2017 23:03
 • Czarna Brygada (gość)

  Znakomity film ... perfekt.

  02.07.2017 15:45

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 16

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×