Skandalista Jean-Paul Gaultier

Jean Paul Gaultier ou les codes bouleversés, Francja 2011

Sylwetka Jean-Paula Gaultiera - francuskiego kreatora mody, słynącego z ekstrawaganckich pomysłów. Jego ekscentryczne stroje nosiła na scenie m.in. Madonna.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Farida Khelfa

Skandalista Jean-Paul Gaultier w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Farida Khelfa Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Postać Jean-Paula Gaultiera - francuskiego kreatora mody, słynącego z ekstrawaganckich pomysłów. Debiutował u boku Pierre'a Cardina, a potem zaczął pracę na własny rachunek. Projektował "zewnętrzną bieliznę", szył gorsetosuknie, ubierał mężczyzn w spódniczki, a kobiety w stożkowate biustonosze. Jednocześnie też skutecznie zredefiniował pojęcie piękna, wpuszczając na wybiegi pulchne modelki i mocno wytatuowanych modeli. Projektował także kostiumy do filmówi dla gwiazd estrady. Jego ekscentryczne stroje nosiła na scenie m.in. Madonna.

Jego specyficzny, pozornie niedbały styl sprawił, że Jean-Paula Gaultiera obwołano niegrzecznym chłopcem współczesnej mody. Jak jednak pokazuje ten dokument, francuski skandalista jest także nietuzinkowym człowiekiem o wielkim sercu, błyskotliwym poczuciu humoru i brutalnej niemal szczerości. Sześćdziesięcioletni dziś Gaultier pojawił się w świecie mody w roku 1970, kiedy został asystentem Pierre'a Cardina. Sześć lat później debiutował własną kolekcją, łączącą formalny szyk z żartobliwą pomysłowością. Nazywany niesfornym dzieckiem haute couture w kolejnych latach zaskoczył cały świat swoimi ekstrawaganckimi pomysłami. Projektował "zewnętrzną bieliznę", szył gorsetosuknie, ubierał mężczyzn w spódniczki, a kobiety w stożkowate biustonosze. Jednocześnie też skutecznie zredefiniował pojęcie piękna, wpuszczając na wybiegi pulchne modelki i mocno wytatuowanych modeli. Do fascynacji jego twórczością przyznaje się dziś szereg ważnych postaci z kręgu sztuki i rozrywki. Z prośbą o zaprojektowanie kostiumów do swych filmów zwracali się do Gaultiera reżyserzy tacy jak, Pedro Almodóvar, Jen-Pierre Jeunet czy Luc Besson. Od lat w strojach według jego koncepcji występuje na scenie królowa muzyki pop Madonna. Dokument "Skandalista Jean-Paul Gaultier" to bardzo odważny i prowokujący portret jednego z największych oryginałów wśród projektantów mody. Zrealizowany przez Faridę Khelfę, wieloletnią przyjaciółkę i współpracowniczkę Gaultiera, blisko godzinny film podsumowuje trwającą ponad 30 lat karierę Francuza. Obok wielu materiałów archiwalnych, zobaczyć można w nim także wywiad, jaki z samym bohaterem przeprowadziła jego dobra znajoma Carla Bruni-Sarkozy. Niegrzeczny chłopiec haute couture opowiada w nim szczerze o swej karierze, filozofii i życiu osobistym, demonstrując przy tym ujmujący charakter, kąśliwe poczucie humoru i wyjątkową szczerość.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×