Skażony Kazachstan

Silent Bombs, Kanada 2010

W 1949 roku Związek Radziecki zdetonował pierwszą bombę atomową na poligonie w Kazachstanie. Film opowiada o wieloletnich i tragicznych skutkach tego wydarzenia.

  • Czas trwania: 45 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Skażony Kazachstan w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1949 roku Związek Radziecki zdetonował pierwszą bombę atomową na poligonie w Kazachstanie. Twórcy filmu opowiadają o tragicznych skutkach tego wydarzenia. Na działanie promieniowania wystawionych zostało półtora miliona ludzi. Podmuch eksplozji zaniósł radioaktywną chmurę do okolicznych wsi, a nawet nad wiele miast w głębi Rosji. Wzrosła liczba zachorowań na raka, schorzenia układu nerwowego i skóry. Coraz częstsze były przypadki niedorozwoju i deformacji noworodków. Nuklearne eksperymenty zbierają w Kazachstanie swoje żniwo po dziś dzień.

O siódmej rano 29 sierpnia 1949 roku Związek Radziecki zdetonował swoją pierwszą bombę atomową na poligonie w Kazachstanie. Gigantyczna eksplozja wznieciła wiatr, który miał powiać w stronę odludnych terenów. Stało się inaczej - na działanie promieniowania wystawionych zostało półtora miliona ludzi. Rozległy i odludny Kazachstan wydał się radzieckim naukowcom idealnym miejscem dla nuklearnych testów. Na poligon wybrano region wielkości Belgii, postawiono budynki przemysłowe, zbudowano most i stację metra. Na miejsce przywieziono też półtora tysiąca zwierząt, ale królikami doświadczalnymi okazali się również ludzie. Podmuch eksplozji zaniósł radioaktywną chmurę do okolicznych wsi, a nawet nad wiele miast w głębi Rosji. "Wybuch przypominał kulę, później zmieniał się w grzybową chmurę" - wspomina jedna ze świadków eksplozji. "W ciągu dnia chmura się powiększała, aż w końcu rozlała się po całym niebie. Nie wiedzieliśmy, że to niebezpieczne. Byliśmy dziećmi. Pewnie stąd wzięła się moja ślepota". W ciągu kolejnych czterdziestu lat ZSRR przeprowadził blisko pięćset kolejnych prób. Lekarzy nie dziwił wzrost zachorowań na raka piersi i krtani, schorzenia układu nerwowego i skóry czy też coraz liczniejsze przypadki niedorozwoju i deformacji noworodków. Nuklearne eksperymenty zbierają w Kazachstanie swoje żniwo po dziś dzień. W miejscu, gdzie skażona jest ziemia, woda i powietrze, wciąż przybywa ofiar sowieckiego snu o potędze.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×