Skrzydlaci geniusze z antypodów

Beak and Brain Genius Birds From Down Under, Niemcy 2013

Dokument opowiada o ptasiej inteligencji. Widzowie zobaczą papugi potrafiące odkręcać butelki, demontować wycieraczki i przeszukiwać plecaki oraz wrony, które są w stanie wytwarzać zestawy narzędzi.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Angelika Sigl

Skrzydlaci geniusze z antypodów w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Angelika Sigl Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W Nowej Zelandii na ośnieżonych terenach górskich żyją papugi, które potrafią rozwiązywać trudne zagadki. Turyści obserwują, jak ptaki odkręcają butelki, demontują wycieraczki i przeszukują otwarte plecaki. Wydają się tak zdeterminowane, że ludzie są przekonani, iż pojęły one prawa fizyki i mechaniki. Tysiące mil na północ, w Nowej Kaledonii, ekspert Gavin Hunt odkrył, że wrony są w stanie wytwarzać całe zestawy narzędzi, z których każde jest przeznaczone do wykonania określonego zadania. Takie umiejętności to rzadkość w królestwie zwierząt.

Najbardziej cwane i inteligentne ptaki na świecie potrafią kraść, kombinować i używać narzędzi. Jaki jest ich sekret? Ptaki z gatunku nestor kea są jedynymi papugami na świecie żyjącymi w ośnieżonych, górskich rejonach. Są taksonem Nowej Zelandii. Kea są bardzo towarzyskie i niesamowicie inteligentne. Potrafią odkręcać butelki, zdemontować wycieraczkę w samochodzie i otworzyć plecak nieuważnego turysty. Jako jedyne zwierzęta oprócz naczelnych bawią się na śniegu, lepiąc śnieżki i naśladując narciarzy. Z kolei w Nowej Kaledonii żyją wrony brodate, jedne z niewielu zwierząt, które nie dość, że nabyły umiejętność tworzenia narzędzi, to jeszcze potrafią ją przekazać innym osobnikom ich gatunku. Obserwacje ptaków pokazują, że potrafią one umieścić orzech przed samochodem stojącym na czerwonym świetle i poczekać aż ten przejedzie i go otworzy. Wrony wykorzystując zielone światło dla pieszych bezpiecznie zabierały się do jedzenia. Jaki jest sekret inteligencji tych dwóch gatunków ptaków?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×