Ślicznotka z Memphis

Memphis Belle, Wielka Brytania/USA/Japonia 1990

Film opowiada o ostatniej misji bojowej załogi bombowca B-17 "Memphis Belle". Zadaniem żołnierzy jest zbombardowanie fabryki zbrojeniowej w Bremie. Miasto słynie z doskonałej obrony przeciwlotniczej.

 • Czas trwania: 103 minut, Gatunek: Dramat wojenny
 • Reżyseria: Michael Caton-Jones

Ślicznotka z Memphis w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Matthew Modine jako Dennis Dearborn
 • Eric Stoltz jako Danny "Danny Boy" Daly
 • Tate Donovan jako Luke Sinclair
 • D. B. Sweeney jako Phil Lowenthal
 • Billy Zane jako Val "Valentine" Kozlowski
 • Sean Astin jako Richard "Rascal" Moore
 • Harry Connick jr jako Clay Busby
 • Reed Edward Diamond jako Virgil Hoogesteger

Więcej »

Twórcy

 • David Puttnam Producent
 • Eric Rattray Producent
 • Catherine Wyler Producent
 • Norman Dorme Dyrektor artystyczny
 • John King Dyrektor artystyczny
 • Alan Tomkins Dyrektor artystyczny
 • James Devis Drugi reżyser
 • Antony Ford Drugi reżyser

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

W czasie II wojny światowej bombowiec "Memphis Belle" odbył dwadzieścia cztery zwycięskie loty nad Europą. Z każdym kolejnym lotem załoga stawała się coraz sławniejsza. Rodaków cieszyła ogromna odwaga pilotów i niezwykła siła charakterów, dzięki której wytrzymywali w skrajnie trudnych warunkach, przez wiele godzin w lodowatym zimnie, zamknięci w kadłubie bombowca. Ich ostatnią akcją bojową jest udział w nalocie dywanowym na fabrykę zbrojeniową w Bremie. Przed nimi wiele godzin lotu, niemieckie myśliwce i baterie artylerii przeciwlotniczej.

Historią samolotu "Memphis Belle" zainteresowała producenta Davida Puttnama, a później także reżysera Michaela Catona - Jonesa córka znanego amerykańskiego reżysera Williama Wylera, Catherine, której ojciec zrealizował na ten temat film dokumentalny. Opowieść o dziejach słynnego samolotu i jego młodej, dzielnej załogi była wprost wymarzonym tematem na dramat wojenny, w którym prawda o okrucieństwach wojny mieszałaby się z przygodami i przeżyciami młodych lotników. Maj 1943 r. Siły amerykańskiej 8 Air Force, stacjonujące w Wielkiej Brytanii ponoszą dotkliwe straty w czasie akcji bojowych. Załoga bombowca Memphis Belle (Ślicznotka z Memphis) ma szanse stać się pierwszą, której uda się wypełnić wszystkie zadania i powrócić szczęśliwie do bazy. Pozostała im jeszcze tylko jedna, dwudziesta piąta misja, po której żołnierze będą mogli wrócić do domów opromienieni sławą bohaterów wojennych. W oczekiwaniu na ten ostatni lot załoga samolotu: skryty i nieśmiały kapitan Denis Dearborn, ambitny Luke Sinclair, romantyczny fotograf i poeta Danny Daly, marzący o lekarskiej karierze przystojny Val Kozlowski, nawigator Rosenthal żyjący w ponurym przeświadczeniu, że nie doczeka końca wojny, oraz inżynier pokładowy Virgil zwany Dziewicą (Virgin), stara się jakoś wypełnić sobie czas wolny. Na przyjęciu zorganizowanym z okazji pierwszej rocznicy istnienia eskadry Rosenthal upija się, a Virgil przeżywa pierwsze doświadczenia seksualne. Załoga spodziewa się zresztą łatwego zadania, zakładając, że nikt nie zechce zepsuć ich znakomitego wyniku udanych akcji. Tymczasem okazuje się, że Memphis Belle ma poprowadzić grupę bombowców do nalotu na Bremę i zburzyć znajdującą się w mieście fabrykę. Podczas lotu "Ślicznotka" i jej dzielni piloci stają się celem powietrznego ataku niemieckich myśliwców. Sinclair, zirytowany zbyt sumiennym przestrzeganiem dyscypliny przez kapitana Dearborna, nakłania strzelca pokładowego, by pozwolił mu zająć na jakiś czas swoje miejsce w kabinie strzelniczej. Sinclair niszczy jeden z samolotów nieprzyjaciela, ale jednocześnie na jego oczach spadająca w dół niemiecka maszyna zderza się z jednym z brytyjskich samolotów, odbywającym właśnie swój dziewiczy lot. Kiedy nad Bremą kapitan odkrywa, że cel nalotu, fabryka, jest przesłonięty przez chmury, decyduje się - ku przerażeniu reszty załogi - przeprowadzić nalot w dwóch etapach, by w ten sposób uniknąć zbombardowania sąsiadującej z fabryką szkoły. Ale dla lotników oznacza to zdwojone niebezpieczeństwo. Wkrótce problemy zaczynają się mnożyć: w czasie ciężkiego ostrzału przeciwlotniczego zostaje ranny Danny Daly, a z jednego z silników buchają płomienie. Załodze "Ślicznotki" śmierć zagląda w oczy. (MEMPHIS BELLE) Dramat wojenny, 103 min, Wielka Brytania 1990 Reżyseria: Michael Caton - Jones Scenariusz: Monte Merrick Aktorzy: Matthew Modine, Eric Stoltz, Tate Donovan, D. B. Sweeney, Billy Zane, Sean Astin, Harry Connick Jr, Reed Edward Diamond, John Lithgow, David Strathairn i inni

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 5.4 Głosów: 12

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×