Słowa, które zabijają

Ord Som Dreper, Norwegia 2011

Twórcy dokumentu postarają się znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie miały źródło poglądy i czyny norweskiego zamachowca Andersa Breivika i w jakich okolicznościach wszedł na on drogę terroru.

  • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Frode Nielsen, Tove Austad

Słowa, które zabijają w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Frode Nielsen Reżyseria
  • Tove Austad Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Od czasu ataku na World Trade Center ludzie żyli w strachu przed zamachami terrorystycznymi. Katastrofalne wizje ziściły się w lipcu 2011 roku w bezpiecznej i spokojnej wcześniej Norwegii. Jednak uderzenie przyszło z najmniej oczekiwanej strony. Sprawcą zamachu nie byli bowiem islamscy fundamentaliści, lecz niepozorny norweski rolnik. Twórcy dokumentu postarają się odpowiedzieć na pytanie, gdzie miały źródło poglądy i czyny zamachowca i w jakich okolicznościach wszedł on na drogę terroru.

Od czasu ataku na World Trade Center wielu ludzi żyło w ciągłym strachu przed zamachami terrorystycznymi. Ich katastrofalne wizje ziściły się w lipcu 2011 roku w bezpiecznej i spokojnej wcześniej Norwegii. Uderzenie przyszło jednak z najmniej oczekiwanej strony. Sprawcą zamachu nie była bowiem siatka islamskich fundamentalistów, lecz niepozorny norweski rolnik. Wkrótce po zamachach w Oslo i na wyspie Utøya rząd Norwegii zapowiedział, że jego odpowiedzią na terroryzm nie będzie ograniczenie swobód obywatelskich, lecz jeszcze większa demokracja i otwartość. Tymczasem śledztwo wykazało, że na krótko przed atakami Breivik rozesłał potężnych rozmiarów manifest na ponad tysiąc adresów mailowych. Tropienie adresatów pozwoliło zbadać związki Norwega z różnymi grupami ekstremistycznymi w Europie i Ameryce. Gdzie miały źródło poglądy i czyny rolnika-zamachowca? W jakich okolicznościach wszedł na drogę terroru? Jak daleko posunięta może być wolność słowa, zanim zwykła retoryka przekształci się w mowę zdolną do inspirowania zbrodni? Twórcy dokument poszukują odpowiedzi na te pytania, poddając jednocześnie pod rozwagę niewygodną kwestię: czy demokracja może stać się pożywką dla ekstremizmu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×