Śmiertelna pułapka dinozaurów

Dino Death Trap, Wielka Brytania 2008

W Kotlinie Dżungarskiej na pustyni Gobi paleontolodzy dokonali niezwykłego odkrycia - przed milionami lat w dołach wypełnionych błotem utonęły dinozaury.

 • Czas trwania: 30 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Śmiertelna pułapka dinozaurów w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 04.09.2010 05:50 Odcinek 2

  TVP 2

 • Niedziela 29.08.2010 09:40

  TVP 2

 • Poniedziałek 05.07.2010 12:05 Odcinek 2

  TVP 2

 • Poniedziałek 28.06.2010 12:05 Odcinek 1

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W Kotlinie Dżungarskiej na pustyni Gobi paleontolodzy dokonali niezwykłego odkrycia - przed milionami lat w dołach wypełnionych błotem utonęły dinozaury. Doktorzy Xu Xing z Chińskiej Akademii Nauk i James Clark z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona prowadzą poszukiwania prehistorycznych gadów. Skamieniałości zawierają wiele informacji o ewolucji dinozaurów. Doktor Xu uważa, że znaleźli brakujące ogniwo w dziejach ewolucji tych zwierząt. Odkrycie dokonane na pustyni Gobi sugeruje, że dinozaury osiągnęły gigantyczne rozmiary w środkowej jurze.

W Kotlinie Dżungarskiej na pustyni Gobi paleontolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Przed milionami lat w wypełnionych lepkim błotem dołach utonęły nieznane dotąd dinozaury. Stało się to w bardzo słabo poznanym okresie dziejów Ziemi, w czasach gdy wśród dinozaurów rozpoczął się swoisty wyścig zbrojeń. W efekcie na świecie pojawiły się takie potwory, jak Tyranosaurus rex. Okazało się, że wśród ofiar błotnych pułapek był jego niewielki i zwinny przodek. Ale to nie jedyna niespodzianka, jaka czekała na naukowców na pustyni Gobi. Doktorzy: Xu Xing (Żu Sin) z Chińskiej Akademii Nauk i James Clark z Uniwersytetu Jerzego Waszyngtona prowadzą tu poszukiwania nowych nieznanych dinozaurów. Wybrali ten rejon, bo są tu relikty z okresu, gdy dinozaury zaczęły się rozprzestrzeniać i rosnąć. Znalezione skamieniałości zawierają wiele informacji o wczesnej ewolucji dinozaurów. Doktor Xu uważa nawet, że znaleźli tu brakujące ogniwo w dziejach ewolucji dinozaurów. Pierwsze dinozaury, takie jak drapieżny Coleophysis, były wielkości indyka i pojawiły się na Ziemi w triasie. Później nadszedł okres jury, w którym dinozaury wyrosły na olbrzymy. W okresie kredy na świecie królowały takie potwory jak Tyranosaurus rex i Triceratops. Na wykresie ewolucji dinozaurów środkowa jura to biała plama, a znalezisk z tego okresu jest jak na lekarstwo. To, co odkryto w Kotlinie Dżungarskiej na pustyni Gobi, sugeruje, że właśnie w środkowej jurze dinozaury osiągnęły gigantyczne rozmiary. Pod koniec tej epoki istniały już olbrzymy ważące 30, 50, a nawet 80 ton, a więc dziesiątki razy większe od największych współczesnych zwierząt lądowych. To był prawdziwy park jurajski. Gdzieś w mrokach minionej epoki jest pewnie odpowiedź na pytanie, jak niewielkie dinozaury zmieniły się w olbrzymy i zdominowały całą planetę. Emisja II części 5 lipca o tej samej porze.

Komentarze

Skomentuj
 • Olcyś129 (gość)

  Takie, trochę nie realne xD

  28.06.2010 08:58

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×