Śmiertelnie proste - wersja reżyserska

Blood Simple, USA 1984

Marty dowiaduje się, że jego żona, Abby, ma romans. Upokorzony mężczyzna wynajmuje detektywa i zleca mu zamordowanie wiarołomnej połowicy. Sprawy jednak komplikują się.

 • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Thriller
 • Reżyseria: Joel Coen, Ethan Coen

Śmiertelnie proste - wersja reżyserska w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Joel Coen Scenariusz
 • Ethan Coen Scenariusz
 • Joel Coen Reżyseria
 • Ethan Coen Reżyseria
 • Ethan Coen Montaż
 • Joel Coen Montaż
 • Don Wiegmann Montaż
 • Barry Sonnenfeld Zdjęcia

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Marty, zamożny właściciel klubu nocnego, dowiaduje się, że jego żona, Abby, ma romans z jednym z barmanów. Upokorzony mężczyzna wynajmuje detektywa i zleca mu zamordowanie wiarołomnej małżonki. Płatny morderca, pozbawiony skrupułów Loren Visser, podejmuje się zadania, ale nie zamierza wykonać go po myśli zleceniodawcy. Ma własny plan, podobnie zresztą jak Abby, która również knuje przeciw mężowi. Sytuacja wymyka się spod kontroli bohaterów - ich intrygi i splot przypadków wikłają wszystkich w ciąg krwawych wydarzeń.

Obraz "Śmiertelnie proste" był debiutem Joela i Ethana Coenów - dwóch młodych filmowców, którzy w nadchodzących latach mieli okazać się jednymi z najciekawszych i najważniejszych postaci amerykańskiego kina niezależnego. Reżyser Joel Coen napisał scenariusz wspólnie ze swoim bratem Ethanem, który wystąpił również jako producent wykonawczy. "Śmiertelnie proste" to historia mroczna, choć opowiedziana z charakterystyczną dla Coenów ironią i wisielczym poczuciem humoru. Akcja toczy się na południu Stanów Zjednoczonych. Marty, zamożny właściciel nocnego klubu, dowiaduje się, że jego żona, Abby, przyprawia mu rogi z jednym z barmanów. Upokorzony mężczyzna wynajmuje prywatnego detektywa i zleca mu zamordowanie niewiernej małżonki. Płatny morderca, pozbawiony skrupułów stary wyga Loren Visser podejmuje się zadania, ale nie zamierza wcale wykonać go po myśli zleceniodawcy. Ma swój własny plan, podobnie zresztą jak Abby, która również knuje przeciw mężowi. Sytuacja wymyka się z pod kontroli bohaterów - ich intrygi i splot przypadków wikłają wszystkich w ciąg krwawych i przez nikogo nie przewidzianych wydarzeń. Brutalny film braci Coen chwilami szokuje okrucieństwem, to znów obraca ponurą fabułę w absurdalny żart. Krytyka przyjęła "Śmiertelnie proste" jako brawurowy pastisz kina noir. W "Śmiertelnie prostym" pojawiły się motywy i tematy, które miał w przyszłości stale powracać w twórczości Coenów. W konwencji czarnego kryminału bracia opowiadali o słabościach ludzkiej natury, chciwości, banalnej podłości, która prowadzi do wielkich zbrodni oraz o roli jaką w ludzkich losach odgrywa przypadek. Oprócz błyskotliwej reżyserii Joela Coena i przewrotnego scenariusza, do atutów filmu należy aktorstwo; obok niezawodnych Dana Hedayi i W. Emmeta Walsha w "Śmiertelnie prostym" zagrała Frances McDormand.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×