Śniadanie w Wannsee

Śniadanie w Wannsee, Polska 2021

Film podejmujący temat spotkania, do którgo doszło 20 stycznia 1942 roku w berlińskiej dzielnicy Wannsee. Dotyczyło ono "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej".

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Piotr Mielech

Śniadanie w Wannsee w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Piotr Fronczewski

Twórcy

 • Andrzej Warchoł Zdjęcia
 • Piotr Mielech Reżyseria
 • Rafał Skawinski Montaż
 • Dariusz Waszkiewicz Montaż
 • Piotr Mielech Scenariusz
 • Ewa Fagas-Mielech Scenografia

Opis programu

ZwińRozwiń

Film podejmujący temat spotkania, do którgo doszło 20 stycznia 1942 roku w berlińskiej dzielnicy Wannsee. Dotyczyło ono "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Przyjęte w Wannsee plany eksterminacji obejmowały ludność żydowską, która na początku 1942 roku znajdowała się poza terenami kontrolowanymi przez III Rzeszę.

Pierwszy polski film dokumentalny, podejmujący temat tajemniczego spotkania, do jakiego doszło 20 stycznia 1942 roku w berlińskiej dzielnicy Wannsee. Robocze spotkanie wysokich rangą przedstawicieli kluczowych niemieckich ministerstw dotyczyło "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Nazistowskie plany eksterminacji przyjęte w Wannsee obejmowały również ludność żydowską, która na początku 1942 roku znajdowała się poza terenami kontrolowanymi przez III Rzeszę. Ostateczne rozwiązanie miało więc dotyczyć także Żydów z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwajcarii, Hiszpanii czy Turcji. W protokole z narady w Wannsee zapisano: "Żydzi mają być użyci jako siła robocza na terytoriach wschodnich. Ci, którzy są zdolni do pracy, zostaną podzieleni na grupy czy ekipy - osobno mężczyźni i kobiety i ewakuowani do określonych miejsc. Podczas przesiedlania mają być użyci do budowy dróg, co wyeliminuje większą ich część. Ci, którym uda się przeżyć, muszą być traktowani w wiadomy sposób. Każde uchybienie w tej dziedzinie doprowadzić by mogło do odnowienia się Żydostwa w Europie". Stworzony przez Niemców system eksterminacji ludności żydowskiej był przerażająco sprawny. W Treblince w ciągu jednego dnia można było zagazować 10 - 12 tysięcy osób. Oblicza się, że w obozach zagłady Niemcy zamordowali blisko 3 milionów Żydów. W Auschwitz - Birkenau około 960 tysięcy, w Treblince około 900 tysięcy, w Bełżcu około 500 tysięcy, w Sobiborze około 250 tysięcy, w Chełmnie nad Nerem około 150 tysięcy, na Majdanku około 60 tysięcy. Poza obozami zagładami Żydzi ginęli w masowych egzekucjach, umierali z głodu i chorób w gettach, w czasie transportów na miejsce Zagłady, a także podczas "Marszów Śmierci" organizowanych przez Niemców w czasie ewakuacji obozów pod koniec wojny. Liczbę Żydów zamordowanych przez nazistów i ich sojuszników w czasie II wojny światowej ocenia się łącznie na około 6 milionów. Prawie 5 milionów z nich zgładzono na ziemiach polskich okupowanych przez III Rzeszę. Ponad 3 miliony ofiar to polscy Żydzi. Film dokumentalny "Śniadanie w Wannsee" został zrealizowany z okazji 80. rocznicy konferencji w Wannsee.

Komentarze

Skomentuj
 • AA (gość)

  Próbują szokować informacją, że tylko trzech z piętnastu skazano na śmierć, ale przemilczają, że prawie połowa z tych piętnastu nie dożyła procesu. Jednym z głównych specjalistów jest ksiądz.

  20.01.2022 21:12

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×