Sokoły wolności

Sokoły wolności, Polska 2017

Narrator, Amerykanin polskiego pochodzenia, opowiada historię swego pradziadka, który w 1917 roku przeszedł szkolenie w obozie wojskowym w Kanadzie i został żołnierzem Błękitnej Armii.

 • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Robert N. Wachowiak

Sokoły wolności w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Sławomir Filp Montaż
 • Marcin Szociński Zdjęcia
 • Michał Jarosiński Zdjęcia
 • Robert N. Wachowiak Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterem i narratorem dokumentu jest młody Amerykanin polskiego pochodzenia. Jego przodek 100 lat temu, w 1917 roku, w odpowiedzi na apel Polonii amerykańskiej zgłosił się do centrum rekrutacyjnego w Chicago. Przeszedł szkolenie w obozie wojskowym w Niagara-on-the-Lake w Kanadzie, a następnie popłynął do Francji, by w Europie walczyć o wolną Polskę jako żołnierz Błękitnej Armii. Narrator zaprasza widzów w sentymentalną podróż śladami odważnego pradziadka. Odkryje, jaka była droga Polaków wstępujących do Błękitnej Armii.

Anthony Adamsky, 28 - letni Amerykanin polskiego pochodzenia, z zawodu antykwariusz, z zamiłowania historyk i genealog, pewnego dnia odkrywa w rodzinnych zbiorach zdjęcie swojego pradziadka Johna Adamsky'ego w mundurze wojskowym z okresu I wojny światowej. Nie jest to jednak mundur armii amerykańskiej. Aby rozwikłać zagadkę przodka, Anthony wyrusza w podróż, która prowadzi go przez 7 stanów USA i część Kanady. Po drodze odkrywa, że John odpowiedział na apel Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce i zaciągnął się do polskiej armii zwanej Błękitną Armią, by walczyć o niepodległość Polski. Przeszedł długą drogę, od punktu rekrutacyjnego w USA przez obóz szkoleniowy w Kanadzie, front w zachodniej Europie, by ostatecznie znaleźć się w Polsce, w kraju swojego urodzenia. To sprawia, że Anthony decyduje się na podróż do Polski, by odkryć tam swoje korzenie. Inspiracją do powstania dokumentu "Sokoły wolności" był odnaleziony po 100 latach materiał filmowy, zrealizowany w 1917 roku przez Związek Sokolstwa Polskiego w Ameryce i odrestaurowany w 2017 roku. Jego obszerne fragmenty znalazły się w filmie.

Komentarze

Skomentuj
 • Andrew Kawka Toronto (gość)

  It is very good story and first on American market of polish production documentary , super big applause for the director Robert Wachowiak, we need more movie and like this true store

  Thanks , Andrew Kawka

  22.03.2019 05:38

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×