Solidarność Walcząca kontra komunizm

Solidarność Walcząca kontra komunizm, Polska 2019

Film opowiada o Solidarności Walczącej, która powstała w 1982 roku, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Autorzy przedstawiają nieznane fakty z historii organizacji.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Włodzimierz Kuligowski

Solidarność Walcząca kontra komunizm w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Włodzimierz Kuligowski Reżyseria
  • Włodzimierz Kuligowski Scenariusz
  • Małgorzata Piwońska Montaż
  • Marcin Krynicki Zdjęcia
  • Ładysław Lipkowski Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Film opowiada o Solidarności Walczącej, która powstała w 1982 roku, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. Program organizacji przewidywał dążenie do pełnej niepodległości Polski. Organizacja miała własny wywiad i kontrwywiad, z którymi współpracowało kilkudziesięciu funkcjonariuszy komunistycznych służb. Solidarność Walcząca miała przedstawicieli w wielu krajach w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dokument przedstawia nieznane fakty z historii organizacji, m.in. ujawnia prowokacje komunistycznych służb specjalnych.

Film opowiada o fenomenie Solidarności Walczącej i organizacji, która powstała w 1982 roku, tuż po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce. W swoim programie dążyła do pełnej niepodległości Polski, upadku komunizmu i imperium sowieckiego. Miała swój wywiad i kontrwywiad, z którymi współpracowało kilkudziesięciu funkcjonariuszy komunistycznych służb specjalnych, oraz swoich przedstawicieli w wielu krajach w Europie, USA i Kanadzie. Dokument fabularyzowany "Solidarność Walcząca kontra komunizm" odkrywa wiele nieznanych faktów z historii tej organizacji. M. in. pokazuje akcje specjalne i ujawnia prowokacje komunistycznych służb specjalnych. W filmie wykorzystano wiele archiwalnych materiałów filmowych, do tej pory nigdzie nie pokazywanych. Występują m.in.: dr Kornel Morawiecki, założyciel i przewodniczący SW, oraz płk Piotr Wroński, były oficer elitarnego wydziału XI Departamentu I MSW (cywilnego wywiadu PRL). Także wielu działaczy tej organizacji, którzy są teraz politykami (premier Mateusz Morawiecki), menedżerami, naukowcami.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×