Sonderkommando Auschwitz-Birkenau

Sonderkommando, Francja 2007

Po wyzwoleniu Auschwitz w pobliżu krematorium znaleziono manuskrypty. Ich treść okazała się najbardziej przerażającym opisem tego, jak w praktyce wyglądało ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Sonderkommando Auschwitz-Birkenau w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Po wyzwoleniu Auschwitz w styczniu 1945 roku w pobliżu krematorium znaleziono kilka manuskryptów. Ich treść okazała się najbardziej przerażającym opisem tego, jak w praktyce wyglądało ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Autorami zapisków okazali się członkowie Sonderkommando - więźniowie przymusowo pracujący w krematorium. Z zakreślonych przez nich kartek wyłonił się wstrząsający obraz żniwa śmierci, jakie zgotowali Żydom naziści.

Po wyzwoleniu Auschwitz w styczniu 1945 roku w pobliżu krematorium znaleziono kilka manuskryptów. Ich treść okazała się najbardziej przerażającym opisem tego, jak w praktyce wyglądało ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Pod popiołami z ciał więźniów żołnierze Armii Czerwonej odnaleźli manuskrypty napisane w czasie funkcjonowania wielkiej fabryki śmierci, jaką był obóz koncentracyjny w Auschwitz. Autorami zapisków okazali się członkowie Sonderkommando - silni i zdrowi więźniowie przymusowo pracujący w krematorium. Ich głównym zadaniem było wyciąganie zwłok z komory gazowej, przeszukiwanie ich z kosztowności, wyrywanie złotych zębów, a potem palenie ciał w krematorium lub na stosach spaleniskowych. Z zakreślonych przez członków Sonderkommando kartek wyłonił się wstrząsający obraz żniwa śmierci, jakie zgotowali Żydom naziści. Film ukazuje grozę Holocaustu, udokumentowaną w starych manuskryptach i zeznaniach ostatnich pozostających przy życiu członków Sonderkommando.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×