Soraya

Soraya, Włochy/Niemcy 2006

W październiku 1950 r. w pałacu w Teheranie dochodzi do spotkania Sorayi Esfandiary Bachtiari z Mohammadem Rezą Pahlawi. Od tej pory szach pragnie tylko tej jednej kobiety.

 • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Film obyczajowy
 • Reżyseria: Lodovico Gasparini

Soraya w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 19.02.2011 14:20 Odcinek 2

  TVP 1

 • Sobota 12.02.2011 14:10 Odcinek 1

  TVP 1

 • Czwartek 25.02.2010 23:25 Odcinek 2

  TVP 2

 • Czwartek 18.02.2010 23:25 Odcinek 1

  TVP 2

Twórcy

 • Umberto Marino Scenariusz
 • Lodovico Gasparini Reżyseria
 • Fabio Zamarion Zdjęcia
 • Andrea Guerra Muzyka
 • Marco Giannoni Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Lata 50. XX wieku, Iran. W październiku 1950 r. w pałacu w Teheranie dochodzi do spotkania Sorayi Esfandiary Bachtiari z Mohammadem Rezą Pahlawim. Od tej pory szach pragnie tylko tej jednej kobiety. Obydwoje są sobą zauroczeni, nic nie jest w stanie zmącić rodzącego się uczucia. Soraya zostaje przedstawiona na dworze jako przyszła żona szachinszacha. Mohammad Reza Pahlawi chce ją jak najszybciej doprowadzić do ołtarza. Data ślubu zostaje wyznaczona na 12 lutego 1951 r. Krótko przed uroczystością Soraya zapada na tajemniczą chorobę.

Reżyser Lodovico Gasparini, twórca m. in. nowych odcinków włoskiego serialu kryminalno - obyczajowego "Don Matteo", nakręcił utrzymany w melodramatycznym tonie film nawiązujący do biografii Sorayi Esfandiary Bachtiari, drugiej z trzech żon ostatniego szacha Iranu, Mohammada Rezy Pahlawiego. To historia prawdziwej miłości i wielkiej namiętności, wobec których wszystko inne wydaje się nieważne. Wszechpotężne uczucie, jakie połączyło tych dwoje i doprowadziło ich do ołtarza, nie miało jednak szczęśliwego zakończenia. Romantyczna opowieść rozgrywa się w latach 50. XX wieku, na tle ówczesnych wydarzeń politycznych i ekonomicznych w Iranie. Ojciec Sorayi pochodził z ludu Bachtiarów, matka była Niemką. Rodzina opuściła Iran i wyemigrowała do Niemiec, gdy przyszła cesarzowa miała kilka lat. Otrzymała staranne wychowanie, podróżowała wraz z matką po całej Europie. Poznajemy ją w 1950 r. , jako 18 - letnią studentkę literatury na uniwersytecie w Bonn, rozmiłowaną w teatrze. Śliczna dziewczyna ma duże powodzenie u płci odmiennej, ale nie interesują jej młodzieńcze podboje, wierzy tylko w prawdziwą miłość. Na razie koncentruje swoją uwagę na zajęciach w kółku teatralnym, a marzą się jej studia aktorskie w Ameryce. Tymczasem w pałacu w Teheranie trwa wielka mobilizacja. Żeńska połowa cesarskiego dworu wzięła sobie za punkt honoru jak najszybsze znalezienie dla rozwiedzionego niedawno szacha odpowiedniej żony, która wyda mu wreszcie na świat męskiego potomka. Przez ich ręce przechodzą setki zdjęć kandydatek na przyszłą cesarzową, ale żadna z nich nie wydaje się godna Jego Królewskiej Mości. W pałacu pojawia się ciotka Sorayi, która przedstawia szachowi fotografię swojej krewnej. Soraya wraz z rodzicami i bratem zostaje zaproszona na oficjalne przyjęcie do ambasady irańskiej w Bonn, aby siostra szacha, księżniczka Szams Pahlawi, mogła się jej przyjrzeć z bliska. Inteligentna i ładna młoda dama od razu wzbudza sympatię Szams, która proponuje Sorayi wspólną podróż do Rzymu, co pomoże im dobrze się poznać i zacieśnić stosunki.

Komentarze

Skomentuj
 • ja (gość)

  Chciałbym obejrzeć ten film - nie mogę go nigdzie znalezć , może TVP wyemituje go jeszcze......

  04.01.2020 22:36
 • Ktosiana (gość)

  Drodzy widzowie, nie irytuje was, że aktorka grająca Sorayę była taka kompletnie bez polotu? Rozumiem, że miała rolę dramatyczną, ale oglądanie ciągle jej smutnej miny zbitego psa doprowadzało mnie do szału. W ciągu tych 115 minut filmu uśmiechnęła się może jeden raz. Bez przesady, nawet na początku, zanim jej małżeństwo nie zaczęło się sypac a sytuacja w kraju była w miarę ogarnięta, ona ciągle była skwaszona jak ja po wypełnieniu PITa! To nie była rola "księżniczki o smutnych oczach", ale "kobiety której odebrano antydepresanty".

  20.02.2011 16:10
 • Madzia... (gość)

  Chciałabym zobaczyć ten film ponownie. Wczoraj obejrzałam drugą część i naprawdę warto. Niestety nie mogę znaleźć go w necie i jestem nieco zawiedziona. Jeżeli Ktoś będzie miał ten film,bądź też zna stronę gdzie można go pobrać,to bardzo proszę napisać tutaj jakieś info.

  26.02.2010 15:09
 • xyz (gość)

  ;)

  21.02.2010 19:02
 • Madzia (gość)

  Jestem wzruszona...piękny film i bez wątpienia obejrzę go poraz kolejny. Polecam.

  19.02.2010 19:46
 • JULKA (gość)

  PIEKNY FILM POLECAM

  19.02.2010 15:29
 • małgorzata (gość)

  piękny i wartościowy film warto obejrzeć polecam

  19.02.2010 12:08
 • kama (gość)

  bardzo piękny film, warto obejrzeć jeśli ktoś lubi filmy kostiumowe :)

  19.02.2010 01:01
 • Magda (gość)

  ;) oglądał ktoś już ten film? bo nie wiem czy warto na niego czekać do takiej godziny;/

  17.02.2010 23:23

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×