Spoczywaj w pokoju

Rest in Peace - Tot sein und was jetzt?, Niemcy 2010

Dokument zabiera widza w osiem różnych miejsc na świecie, m.in. do Szwecji, Rumunii i Meksyku, aby tam doświadczył, czasem mrożących krew w żyłach, a czasem komicznych, spotkań ze sprawą ostateczną.

  • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Andrea Morgenthaler

Spoczywaj w pokoju w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Andrea Morgenthaler Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument zabiera widza w osiem różnych miejsc na świecie, m.in. do Szwecji, Rumunii i Meksyku, aby tam doświadczył, czasem mrożących krew w żyłach, a czasem komicznych, spotkań ze sprawą ostateczną. Balsamowanie zwłok, by wyglądały jak za życia, sprawia, że pożegnanie ze zmarłym staje się choć trochę łatwiejsze. Ciała, przy których pracują koronerzy i biegli policyjni, stanowią już jednak o wiele bardziej drastyczny widok. Zupełnie inaczej patrzy się na przemijanie w Nepalu. Tu pali się zwłoki przy rzece, aby na zawsze oczyścić ich dusze.

„Spoczywaj w pokoju” - życzymy tym, którzy odeszli. Co jednak dzieje się z naszą doczesną powłoką po śmierci? Co tak naprawdę wiemy o świecie umarłych? To niełatwe pytania, ale kiedyś każdy musi je sobie zadać. „Staram się, by martwi wyglądali, jakby byli w niebie” - mówi nowojorski grabarz. „Śmierć jest sama w sobie wystarczająco paskudna i okrutna”. Balsamowanie zwłok, by wyglądały jak za życia, sprawia, że pożegnanie ze zmarłym staje się choć trochę łatwiejsze. Ciała, przy których pracują koronerzy i biegli policyjni, stanowią już jednak o wiele bardziej drastyczny widok. Tymczasem w teksańskim Phoenix pewna firma oferuje konserwację w ciekłym azocie. Dla ciężko chorych jest to szansa - przekonują właściciele tego biznesu - na przetrwanie do czasów, w których medycyna dokona postępów w leczeniu ich przypadłości. Zupełnie inaczej patrzy się na przemijanie w Nepalu. Tu pali się zwłoki przy rzece, aby na zawsze oczyścić ich dusze. „Spoczywaj w pokoju” zabiera widza w osiem różnych miejsc na świecie, m.in. do Szwecji, Rumunii i Meksyku, aby tam doświadczył - czasem mrożących krew w żyłach, a czasem komicznych - spotkań ze sprawą ostateczną.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×