Sportowcy mutanci - doping genetyczny

Gendoping - Die Mutanten greifen an, Niemcy 2010

Dokument przedstawia szokującą prawdę o dopingu w sporcie oraz o rozpoczynającym się obecnie bezwzględnym wyścigu pomiędzy medycyną i nauką a sportem i show-biznesem.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Beat Glogger

Sportowcy mutanci - doping genetyczny w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Beat Glogger Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Doping obecny był w sporcie niemal od zawsze, a z czasem miał szansę korzystać ze zdobyczy medycyny i chemii. W podnoszeniu fizycznej wydolności sportsmenów wykorzystywano m.in. hormon wzrostu, erytropoetynę, hormony tarczycy, testosteron, insulinę, amfetaminę, betablokery i krew. Wiele wskazuje jednak na to, czempioni przyszłości zostaną poddani dopingowi genetycznemu. Za sprawą kilku dodatkowych genów sportowiec sam wytworzy niezbędne „wspomaganie” we własnym organizmie. Stawką są ogromne pieniądze.

Erytropoetyna? Sterydy? Testosteron? To wszystko przeszłość. Doping przyszłości obędzie się bez zastrzyków i piguł. Jeśli wierzyć alarmującym doniesieniom Światowej Agencji Antydopingowej, już wkrótce grozi nam atak sportowców mutantów. Doping obecny był w sporcie niemal od zawsze, a z czasem miał szansę korzystać ze zdobyczy medycyny i chemii. Hormon wzrostu, erytropoetyna, hormony tarczycy, testosteron, insulina, amfetamina, betablokery, własna krew... - wszystko to znajdowało zastosowanie w podnoszeniu fizycznej wydolności sportsmenów. Wiele wskazuje jednak na to, że już niebawem będą oni mogli biegać szybciej, skakać wyżej i bić mocniej bez wspomagania się pigułkami, zastrzykami czy kroplówkami. Czempioni przyszłości zostaną poddani dopingowi genetycznemu, będącemu logiczną konsekwencją biotechnologicznych badań ostatnich kilku dekad. Za sprawą kilku dodatkowych genów sportowiec sam wytworzy niezbędne „wspomaganie” we własnym organizmie. Stymulacja doskonała? Być może. Z pewnością też niewykrywalna i nieprzewidywalna, a przez to skrajnie niebezpieczna. Podczas gdy naukowcy szukają remedium na choroby dziedziczne, które pochłaniają ludzkie życie, świat sportu woli ich widzieć w roli hodowców przyszłych supermanów. Stawką są ogromne pieniądze, a pokusa bywa zbyt wielka. Jak przestrzega genetyk Theodore Friedmann związany ze Światową Agencją Antydopingową: „Jest bardzo prawdopodobne, że w odległej perspektywie manipulacje genetyczne znajdą zastosowanie w sporcie, a wtedy będziemy musieli się zastanowić, czy sport jest jeszcze sportem”. Dokument „Sportowcy mutanci. Doping genetyczny” to szokująca prawda o rozpoczynającym się właśnie bezwzględnym wyścigu między medycyną i nauką a sportem i show-biznesem. Jego uczestnicy są już gotowi do startu i naprawdę nie sposób powiedzieć, z jakiego dopingu już korzystają.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×