Spotkania na krańcach świata

Encounters at the End of the World, USA 2008

Reżyser Werner Herzog wyruszył z filmowcami na Antarktydę, by stworzyć dokument ukazujący niezwykłe krajobrazy oraz ludzi zamieszkujących lodowy kontynent.

 • Czas trwania: 99 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Werner Herzog, Peter Zeitlinger

Spotkania na krańcach świata w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Werner Herzog Autor
 • Peter Zeitlinger Autor
 • Werner Herzog Scenariusz
 • Henry Kaiser Muzyka
 • David Lindley Muzyka
 • Peter Zeitlinger Zdjęcia
 • Werner Herzog Reżyseria
 • Peter Zeitlinger Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Werner Herzog wyrusza z filmowcami na Antarktydę, by nakręcić film o mieszkającej tam społeczności oraz ukazać piękno lodowego kontynentu. Reżyser rozpoczyna podróż w McMurdo - bazie naukowej na biegunie południowym, którą w okresie letnim zamieszkuje około 1000 osób. Następnie udaje się do stacji badawczej fok, kierowanej przez zoologa Olava Oftedala. Pracujący w niej naukowcy zajmują się obserwacją zwyczajów żywieniowych fok Weddella.

Werner Herzog, jeden z najwybitniejszych reżyserów niemieckich, wyruszył wraz z ekipą filmową na Antarktydę, gdzie wraz z Peterem Zeitlingerem zrealizował niezwykły dokument. Na miejscu dołącza do nich grupa ekscentryków, którym znudziła się zachodnia cywilizacja. Wśród nich znaleźli się: hydraulik wywodzący się z królewskiego rodu Azteków, filozof pracujący jako operator koparki, lingwista hodujący w szklarni warzywa, biolog zafascynowany fantastyką naukową. Ekipa naukowa wyruszyła wojskowym samolotem z Nowej Zelandii i wylądowała na wyspie Rossa, na lodowym pasie McMurdo. Jest to największa amerykańska osada na Antarktydzie. Przypomina górnicze miasteczko. McMurdo pełni funkcję centrum logistycznego. Z góry wygląda jak makieta ludzkich osad na innych planetach. Tutaj właśnie jest zlokalizowana największa amerykańska stacja naukowa. Stąd ekipa wyrusza autokarem w głąb kontynentu. Efektem wędrówek po krainie lodu jest film - medytacja o naturze człowieka i krainie lodu oraz o samotności. Przed wyruszeniem na wędrówkę cała ekipa przeszła dwudniowe szkolenie o nazwie "wesoły biwak", podczas którego kursanci uczyli się, jak wykopać w śniegu rów i zbudować igloo, jak zachować się na wypadek pożaru pojazdu, a jak w sytuacji, gdy szaleje śnieżyca czy wieje lodowaty wiatr. Wyprawa na biegun południowy to także poszukiwanie odpowiedzi na odwieczne pytanie, jak będzie wyglądała nasza planeta za tysiąc lat, gdy nas już nie będzie. (ENCOUNTERS AT THE END OF THE WORLD) Film dokumentalny, USA 2008 Reżyseria: Werner Herzog Zdjęcia: Peter Zeitlinger

Komentarze

Skomentuj
 • kulturoznawczyni (gość)

  Widziałam 2 lata temu w kinie całą serię. Ze względu na Herzoga gorąco polecam.

  09.05.2010 22:16
 • ium (gość)

  koniecznie obejrzeć! poezja..

  09.05.2010 15:49

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.8 Głosów: 12

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×