Spotkania, pożegnania

Polska/Węgry 1999

Współczesna opowieść obyczajowa o powikłanych uczuciach kilkorga bohaterów. Motorem wydarzeń staje się historia miłości przerwanej przez II wojnę światową.

  • Czas trwania: 105 minut, Gatunek: Film obyczajowy
  • Reżyseria: József Pácskovszky

Spotkania, pożegnania w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jacek Kondracki Scenariusz
  • József Pácskovszky Scenariusz
  • József Pácskovszky Reżyseria
  • Francisco Gozon Montaż
  • György Horváth Zdjęcia
  • Jan Kidawa-Błoński Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Latem 1998 r. 25-letnia Węgierka Emmi przyjeżdża na krótko z Paryża, gdzie studiuje, do Budapesztu, gdzie umierająca ciotka wyznaje jej przed śmiercią pewien rodzinny sekret. Babka Emmi, Ester, spędzając latem 1939 r. wakacje nad polskim morzem, zakochała się w młodym Polaku. Z ich krótkiej znajomości zachował się fragment nakręconego przez Antoniego filmu, uwieczniającego ich ostatnie spotkanie. Niewykluczone, że Antoni nadal żyje. Emmi, która ogląda w budapeszteńskiej filmotece zachowaną taśmę, poznaje młodego pracownika placówki.

Współczesna opowieść obyczajowa o powikłanych kolejach uczuć kilkorga bohaterów. Motorem wydarzeń staje się wzruszająca historia miłości przerwanej przez wojnę. Nieoczekiwanie tamte zdarzenia odmieniają życie wielu osób. Oto bowiem latem 1998 r. 25-letnia Węgierka Emmi Marton przyjeżdża na krótko z Paryża, gdzie studiuje, do Budapesztu, gdzie umierająca ciotka wyznała jej przed śmiercią pewien rodzinny sekret. Babka Emmi, Ester, spędzając latem 1939 r. wakacje nad polskim morzem, zakochała się w młodym Polaku, Antonim. Z ich krótkiej znajomości zachował się fragment nakręconego przez Antoniego filmu, uwieczniającego ich ostatnie spotkanie. Niewykluczone, że Antoni nadal żyje, nie wiadomo jednak gdzie mieszka. Emmi, która ogląda w budapeszteńskiej Filmotece zachowaną taśmę, poznaje przy okazji młodego pracownika tej placówki, Laszlo Legozę. Zauroczony piękną dziewczyną chłopak pomaga jej odczytać słowa wypowiedziane na filmie przez zakochaną parę, przegrywa go dla niej na kasetę wideo. Namawia też Emmi, żeby spróbowała odnaleźć Antoniego, zwłaszcza że wiele wskazuje, iż jest on jej dziadkiem. Dziewczyna, chociaż wdzięczna za przysługę, pozostaje jednak obojętna na jego umizgi, bo właśnie z Paryża przyjeżdża jej ukochany, Alex, z którym Emmi jest związana od półtora roku. Oboje uważają, że to wystarczająco długo, by myśleć o ślubie. Kłopot jednak w tym, że wcześniej Alex musi się rozwieść ze swoją francuską żoną Madeleine, z którą ma dorosłą córkę Sabine. Tymczasem Madeleine nie chce rozwodu i domaga się, by mąż pomagał jej w rozwiązywaniu problemów, jakie Sabine sprawia rodzicom swoim ekscentrycznym stylem życia. Alex, rozdarty między miłością do Emmi i obowiązkami rodzinnymi, nie bardzo wie, jak wybrnąć z trudnej sytuacji. Widząc jednak rosnące zaangażowanie kochanki w sprawę poszukiwań tajemniczego Antoniego, sam czuje się w obowiązku włączenia się do "śledztwa". Po powrocie do Paryża odnajduje antykwariusza Wiktora Grunda, który dobrze zna środowisko powojennej emigracji. Mężczyzna wręcza mu listę polskich uchodźców.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×