Sprawa Kozalczyka

The Kozalchic Affair, Izrael 2015

Dokument o Yakovie Kozalczyku, który był strażnikiem bloku śmierci i żydowskim kapo w Auschwitz. Wykonywał bez sprzeciwu polecenia esesmanów, jednocześnie starał się pomagać więźniom.

 • Czas trwania: 53 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Roni Ninio

Sprawa Kozalczyka w telewizji

ZwińRozwiń
 • Wtorek 22.01.2019 03:20

  TVP 1

 • HIT Dnia

  Poniedziałek 30.01.2017 22:35

  TVP 1

Multimedia

Twórcy

 • Roni Ninio Reżyseria
 • Uri Ackerman Zdjęcia
 • Ayala Bengad Montaż
 • Avi Binyamin Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o Yakovie Kozalczyku, który był strażnikiem bloku śmierci i żydowskim kapo w Auschwitz. Wychował się w żydowskiej rodzinie w okolicach Krynek. Będąc półanalfabetą o niezwyklej sile fizycznej, przed drugą wojną światową występował na arenach cyrkowych. Przywieziono go do KL Auschwitz w transporcie z getta w Sokółce 26 stycznia 1943 r. i oznaczono numerem obozowym 93830. Naziści uczynili go funkcyjnym. Kozalczyk jest postacią niejednoznaczną. Wykonywał bez sprzeciwu polecenia esesmanów, jednocześnie starał się pomagać więźniom.

Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę Jakuba Kozelczuka (Yakova Kozalczyka, Kozalczika). Znany jako strażnik bloku śmierci i żydowski kapo w Auschwitz, który poświęcił swoje życie, by ratować Żydów. Urodził się w 1902 r. , wychowywał w żydowskiej rodzinie w okolicach Krynek. Trafił do KL Auschwitz w transporcie z getta w Sokółce 26 stycznia 1943 r. , oznaczono go numerem obozowym 93830. Był półanalfabetą, obdarzonym niezwykłą siłą fizyczną, występował przed II wojną światową na arenach cyrkowych całego świata. Doceniwszy jego nadludzką siłę, naziści uczynili go funkcyjnym w obozie. Wprawdzie wykonywał bez sprzeciwu polecenia esesmanów, z drugiej jednak strony starał się pomagać więźniom z bloku nr 11, pośrednicząc np. w ich potajemnych kontaktach korespondencyjnych. Mógł służyć pomocą m.in. dlatego, że miał dobre kontakty z innymi więźniami żydowskimi. Postawy Jakuba Kozelczuka nie sposób ocenić jednoznacznie. Dla jednych może on uchodzić nawet za działacza obozowego ruchu oporu i bohatera, ale inni widzieli w nim zdrajcę, który bez sprzeciwu współuczestniczył w zbrodniach popełnianych przez niemieckich nazistów w KL Auschwitz. Po wojnie w 1946 r. Jakub Kozelczuk wyjechał do Palestyny, gdzie pracował jako artysta uliczny i siłacz. Nie wytrzymał napięcia związanego z oskarżeniami o kolaborację z nazistami. W wieku 53 lat popełnił samobójstwo. 68 - letni syn Jakuba Kozelczuka rozpoczyna teraz niezwykłą podróż do przeszłości, jedzie do Auschwitz śladami swego ojca. Film "The Kozalchic Affair" zdobył Złotego Warszawskiego Feniksa, Nagrodę Prezydenta m. st. Warszawy oraz Nagrodę Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Żydowskie Motywy w 2016.

Komentarze

Skomentuj
 • widz2 (gość)

  Św. Maksymilian Kolbe konał głodową śmiercią w bloku 11 w celi głodowej.

  31.01.2017 18:50
 • eva (gość)

  Łatwo oceniać postępowanie ludzi w ekstremalnych warunkach siedząc wygodnie w fotelu i nie drżąc o swoje życie...............Ciekawe czy wszyscy byśmy byli tacy prawi gdyby przyszło nam ratować swoje życie...................A nienawiść do Żydów to myślę,że mamy my Polacy wręcz skrają..............w takim razie dlaczego Jezusa (żyda)obwołano Królem Polski?Dlaczego do Mari (żydówki)modlimy się i w końcu dlaczego jesteśmy wyznawcami religii jak by nie było która ma korzenie w religii żydowskiej?????Wszyscy apostołowie i prorocy ,którzy spisali biblię (która jest fundamentem chrześcijaństwa)byli żydami....

  31.01.2017 15:50
 • Widz (gość)

  Obejrzałam film i wręcz obrzydzenie mnie bierze na załamanie tej nacji i. Ich nienawiść do Polaków

  31.01.2017 00:52
 • Jan (gość)

  Tego nie da sie komentowac....dobrze ze wyjechal z Polski w 1948, inaczej jak jemu podobni mogl znalezc " prace" w UB i nadal bezkarnie mordowac Polakow....a Izrael ..oczywiscie odmowil wydania go wlaczom Polski i Czechoslowacji...bo chociaz mordowal Polakow i Czechow..to w koncu swoj..zyd...i jak zydzi smia oskarzac Polakow..po tym jak wspolpracowali z NKWD przy mordowaniu i wywozeniu Polakow..podobnie z Niemcami na poczatku wojny, a pozniej dzialajac w UB...to wrazy, zaklamany, kasajacy Polakow narod...nie dziwie sie, ze wygnano ich z Anglii, Hiszpanii, Siedmiogrodu, Rosji...przygarneli ich Polacy..nie wygnali..i co za to maja..klamstwa i nienawisc...wraze semickie plemia...ta sama mentalnosc co u arabow..tylko wiara inna..a poza tym to samo,,,

  31.01.2017 00:18

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×