Stambuł

Istanbul, USA 1957

Jim Brennan, były kapitan amerykańskich sił powietrznych, przybywa do Stambułu, by odzyskać brylanty pozostawione przed pięcioma laty w pokoju hotelowym.

 • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Melodramat
 • Reżyseria: Joseph Pevney

Stambuł w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Errol Flynn jako James Brennan
 • Cornell Borchers jako Stephanie Bauer/Karen Fielding
 • John Bentley jako Nural
 • Torin Thatcher jako Douglas Fielding
 • Leif Erickson jako Charlie Boyle
 • Peggy Knudsen jako Marge Boyle
 • Martin Benson jako Darius

Twórcy

 • Seton I. Miller Scenariusz
 • Barbara Gray Scenariusz
 • Richard Alan Simmons Scenariusz
 • Joseph Pevney Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Jim Brennan, były kapitan amerykańskich sił powietrznych, przybywa do Stambułu. Przed pięcioma laty, pobity przez szefa przemytniczej szajki, Dariusa, i śledzony przez inspektora Nurala, musiał opuścić miasto, pozostawiwszy w pokoju hotelowym brylanty o wartości 200 tys. dolarów. Jego ukochana, Austriaczka Stephanie Bauer, zginęła w pożarze hotelu w dniu, w którym wraz z nim miała opuścić Stambuł. Jej ciała nie znaleziono. Teraz Brennan zamierza odzyskać kamienie. Kieruje pierwsze kroki do hotelu. Tu zauważa kobietę bardzo podobną do Stephanie.

Stylowy melodramat z domieszką sensacji i piosenkami Nat "King" Cole'a, który w tym filmie nie tylko śpiewa ("I Was a Little Too Lonely", a przede wszystkim nieśmiertelny przebój "When I Fall In Love"), ale też gra epizodyczną rolę. W główną postać wcielił się natomiast Errol Flynn, gwiazdor kina lat 30., 40. i 50., któremu partneruje niemiecka aktorka Cornell Borchers, przypominająca chwilami legendarną Ingrid Bergman. Jim Brennan, były kapitan amerykańskich sił powietrznych, a teraz pilot wynajmujący się do różnych zadań, przyjeżdża po pięcioletniej przerwie do Stambułu, gdzie już na lotnisku wita go inspektor służb celnych, Nural, słusznie podejrzewając, że Brennan wrócił do Turcji, żeby odzyskać brylanty wartości 200 tys. dolarów, których nie udało mu się wywieźć poprzednim razem. Brennan wszedł w ich posiadanie trochę przypadkowo, gdy jego przyjaciel, jubiler Aziz, dał mu je na przechowanie, licząc, że niebawem je odbierze. Diamenty przemycił z Kairu w grubej bransolecie niejaki Darius, stojący na czele porzemytniczej bandy. Aziz odkupił cenny towar od jego nieuczciwego księgowego, ale Darius szybko odkrył oszustwo i postanowił odzyskać kamienie. W efekcie księgowy i Aziz zginęli. Kolejnym ogniwem był Brennan, któremu jednak udało się w porę schować brylanty w hotelowym pokoju. Pobity przez ludzi Dariusa, śledzony przez inspektora Nurala, Brennan musiał opuścić miasto, zostawiając brylanty w hotelu. W dodatku spotkała go osobista tragedia. Piękna Austriaczka Stephanie Bauer, którą pokochał z wzajemnością i z którą zamierzał się ożenić, zginęła w pożarze hotelu w dniu, gdy miała opuścić Stambuł wraz z Brennanem. Jej ciała nigdy nie znaleziono, ale po Stephanie ślad zaginął. Zawitawszy ponownie do Stambułu, Brennan kieruje pierwsze kroki do hotelu, w którym kiedyś mieszkał. Niestety, jego dawny pokój zajmuje teraz amerykańskie małżeństwo, państwo Marge i Charlie Boyle. Brennan z konieczności bierze sąsiedni pokój i niecierpliwie czeka na możliwość odzyskanie swojego skarbu, świadom, że inspektor Nural śledzi każdy jego krok.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×