Stanisław Syrewicz odmieniany przez los

Stanisław Syrewicz odmieniany przez los, Polska 2020

Wybitny kompozytor muzyki filmowej Stanisław Syrewicz urodził się w sowieckim obozie. Po ukończeniu Akademii Muzycznej podjął studia na wydziale reżyserii w Szkole Teatralnej w Warszawie.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Grzegorz Brzozowicz

Stanisław Syrewicz odmieniany przez los w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Grzegorz Brzozowicz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Wybitny kompozytor muzyki filmowej Stanisław Syrewicz urodził się w sowieckim obozie. Po ukończeniu Akademii Muzycznej porzucił koncertowanie. Rozpoczął studia na wydziale reżyserii w Szkole Teatralnej w Warszawie. Skomponował m.in. przebój "Śpiewać każdy może". 13 grudnia 1981 r. przebywał w Paryżu. Współpracował m.in. z Joe Cockerem, Marianne Faithfull, aktorką Dean Keaton i zespołem The Rolling Stones. Skomponował muzykę do ponad stu filmów. Otrzymał prestiżową Ace Award.

Historia kariery Stanisława Syrewicza, wybitnego kompozytora muzyki filmowej, którego twórczość jest mało znana w Polsce. Urodził się w sowieckim obozie. W wieku 9 lat został uznany za cudowne dziecko fortepianu, jednak po ukończeniu Akademii Muzycznej porzuca koncertowanie. Rozpoczyna studia na Wydziale Reżyserii Szkoły Teatralnej w Warszawie i komponuje m.in. nieśmiertelny przebój "Śpiewać każdy może". 13 grudnia 1981 r. zastaje go w Paryżu. Na Zachodzie współpracuje m.in. z Joe Cockerem, Marianną Faithfull, aktorką Dean Keaton i zespołem The Rolling Stones. Jednocześnie komponuje muzykę do ponad stu filmów we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Syrewicz współpracuje również z polskimi reżyserami (m.in. "Papierowe małżeństwo", "Testosteron", serial "Dom nad rozlewiskiem"). W 1994 r. Edyta Górniak zajmuje z jego piosenką "To nie ja!" drugie miejsce na festiwalu Eurowizji. Rok wcześniej Syrewicz otrzymuje prestiżową Ace Award. Dzień po gali ma rozpocząć rozmowy o pracy w Hollywood. W nocy w Los Angeles ma miejsce silne trzęsienie. Wraca do Londynu, gdzie rozpoczyna najbardziej płodny artystycznie okres kariery. Na premierach filmów z jego muzyką goszczą książę Karol, księżna Diana i królowa Elżbieta II. Jego płyty są wydawane na całym świecie, a soundtrack do serialu "The Choir" dociera do trzeciego miejsca najpopularniejszych płyt w Wielkiej Brytanii. Film Grzegorza Brzozowicza nie jest tylko opowieścią o karierze wybitnego artysty. Równoległym bohaterem obrazu jest muzyka Syrewicza, która wybrzmiewa przez cały film. Jest to też historia o niełatwych czasach, w których przyszło tworzyć bohaterowi tego dokumentu.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×