Stół...

Stół..., Polska 2009

Obrady Okrągłego Stołu w roku 1989 zapoczątkowały zmiany ustrojowe, polityczne, gospodarcze i społeczne w Polsce. W filmie wypowiedzą się uczestnicy obrad, historycy i socjologowie.

  • Czas trwania: 21 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Sławomir Koehler

Stół... w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Sławomir Koehler Scenariusz
  • Sławomir Koehler Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Obrady Okrągłego Stołu w roku 1989 zapoczątkowały zmiany ustrojowe, polityczne, gospodarcze i społeczne w Polsce. Zawarty wtedy kontrakt do dziś wzbudza wiele emocji. Wydarzenia, które doprowadziły do obrad, wspominają ich uczestnicy: gen. Czesław Kiszczak, min. Stanisław Ciosek, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Zbigniew Bujak. Widzowie zobaczą materiały archiwalne z przygotowań do Okrągłego Stołu oraz z rozmów, które od lutego do kwietnia 1989 roku prowadzono w Magdalence. Podsumowania obrad Okrągłego Stołu dokonują historycy i socjologowie.

Obrady Okrągłego Stołu przed dwudziestu lat zapoczątkowały lawinę zmian ustrojowych, zasadniczych przemian politycznych, gospodarczych i społecznych, aczkolwiek porozumienie, które wówczas zawarto, było politycznym kontraktem, który do dziś wzbudza wiele emocji. Wydarzenia, które doprowadziły do przełomowych w dziejach obrad, wspominają ich uczestnicy z ówczesnej strony rządowej: gen. Czesław Kiszczak i min. Stanisław Ciosek oraz ze strony solidarnościowo - opozycyjnej, m. in.: Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki, Zbigniew Bujak. Autorzy filmu pokazują materiały archiwalne z przygotowań do Okrągłego Stołu (spotkania w willi MSW przy ulicy Zawrat) oraz z rozmów, jakie od lutego do kwietnia 1989 roku prowadzono w Magdalence. Podsumowania obrad Okrągłego Stołu dokonują wybitni polscy historycy i socjologowie, m. in.: prof. Paweł Wieczorkiewicz, dr Antoni Dudek, prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Paweł Śpiewak oraz dr Tomasz Żukowski.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×