Stracona noc

Stracona noc, Polska 1974

Wracającemu z Rzymu literatowi Wacławowi Kisieleckiemu późnym wieczorem na wiejskiej drodze popsuł się samochód. Musi więc wraz z szoferem Konstantym szukać noclegu w pobliskim dworku.

 • Czas trwania: 41 minut, Gatunek: Dramat psychologiczny
 • Reżyseria: Janusz Majewski

Stracona noc w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Alicja Jachiewicz jako Faustyna
 • Andrzej Łapicki jako Wacław Kisielecki
 • Olgierd Lukaszewicz jako Jan
 • Jan Nowicki jako szofer Konstanty
 • Ryszard Kotys jako Stanisław

Twórcy

 • Janusz Majewski Scenariusz
 • Janusz Majewski Reżyseria
 • Wiesław Zdort Zdjęcia
 • Aleksander Skriabin Muzyka
 • Tadeusz Drewno Producent
 • Tadeusz Wybult Scenografia
 • Janina Niedźwiecka Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

Wracającemu z Rzymu warszawskiemu literatowi Wacławowi Kisieleckiemu późnym wieczorem na wiejskiej drodze popsuł się samochód. Musi więc wraz z szoferem Konstantym szukać noclegu w pobliskim dworku. Jego właścicielem jest Jan, który od śmierci matki sam zawiaduje podupadłym majątkiem. W posiadłości mieszkają także stróż Stanisław i jego piękna żona, Faustyna. Kisielecki i jego kierowca zostają powitani bardzo serdecznie. Po kolacji literat i Jan wdają się w długą rozmowę.

Druga, po 17 latach przerwy, ekranizacja tego interesującego studium psychologicznego. Epizod jednej nocy posłużył twórcom filmu do dokonania subtelnej analizy ludzkich postaw i wywołanych emocjami gwałtownych reakcji. Wracającemu z Rzymu warszawskiemu literatowi, Wacławowi Kisieleckiemu, późnym wieczorem gdzieś na wiejskiej drodze psuje się samochód, musi więc wraz z szoferem Konstantym szukać noclegu w pobliskim dworku. Jego właścicielem jest młody mężczyzna, Jan, który od śmierci matki sam zawiaduje mocno podupadłym majątkiem. Z dawnych włości został właściwie już tylko dwór i rozległy sad oraz dwie osoby służby: stróż Stanisław i jego młoda, piękna żona Faustyna, która prowadzi Janowi dom. Romantyczny, wrażliwy młodzieniec, trochę poeta, trochę pianista, marzy o studiach inżynierskich, ale ciągle nie ma dość środków, a może też i silnej woli, by opuścić wieś i przenieść się na dłużej do miasta. Wiedzie raczej monotonne, nieco pustelnicze życie, mając Stanisława i Faustynę za całe towarzystwo. Goście bywają tutaj rzadko, tym milej więc są widziani. Kisielecki i jego kierowca zostają powitani bardzo serdecznie, podjęci kolacją i domową nalewką z czereśni. Faustynka krąży między jadalnią, gdzie wieczerzają panowie, a kuchnią, w której nakryła dla szofera zabawiającego ją anegdotami z szerokiego świata. Stanisław śpi tymczasem na sianie zmożony zmęczeniem i sporą ilością wódki. Choć awaria w samochodzie została szybko usunięta, gospodarz nalega, by przyjezdni przenocowali pod jego dachem. Kisielecki przyjmuje zaproszenie, nie śpieszy się jednak do łóżka. Ciekawy ludzi, szukający wszędzie nowych tematów, wdaje się z Jankiem w pogawędkę. W pogrążonym we śnie domu dwaj mężczyźni snują nieśpieszną rozmowę. Literat opowiada o swych wrażeniach z podróży do Włoch, Janek zwierza mu się ze swej miłości do Faustyny. Wyjawia zarazem, że nigdy nie ośmielił się jej posiąść, choć usilnie tego pragnie. Faustynka ma jednak zazdrosnego męża, a przy tym stosunek Janka do atrakcyjnej gospodyni ma w sobie coś nabożnego, chłopak idealizuje ją i wszystko, co z nią związane. Korzystając z obecności nieoczekiwanego gościa, mężczyzna podejmuje desperacką próbę uwolnienia się od miłości, która owładnęła nim bez reszty. Usiłuje obrzydzić sobie obiekt swych uczuć, zrzucić Faustynę z piedestału, na który sam ją wyniósł. Gorąco namawia Kisieleckiego, by zakradł się do jej pokoju. Gość odrzuca jego propozycję, rozmowa przeciąga się niemal do świtu. Kiedy wydaje się, że literat ulegnie w końcu pokusie, wychodzi na jaw, że Faustyna nie spędziła tej nocy sama. Nowela filmowa, 41 min, Polska 1973 Scenariusz na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza Reżyseria: Janusz Majewski Zdjęcia: Wiesław Zdort Muzyka: Aleksander Skriabin Wyk. Andrzej Łapicki, Olgierd Łukaszewicz, Alicja Jachiewicz, Jan Nowicki, Ryszard Kotys

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×