Strażnik poranka

Polska 2012

Film przedstawia postać zmarłego arcybiskupa Józefa Życińskiego. Krytykowany za ostre wypowiedzi profesor filozofii i teologii był najlepiej wykształconym przedstawicielem polskiego episkopatu.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Strażnik poranka w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Grzegorz Linkowski Scenariusz
  • Grzegorz Linkowski Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Film przedstawia postać zmarłego arcybiskupa Józefa Życińskiego. Krytykowany za ostre wypowiedzi profesor filozofii i teologii, autor prac naukowych, był propagatorem dialogu nauki i wiary. Najlepiej wykształcony przedstawiciel polskiego episkopatu jako wnikliwy obserwator życia był wrażliwy na potrzeby zwykłych ludzi. Jako hierarcha potrafił łączyć różnorodność funkcji. Był bardziej doceniany w Kościele światowym niż w Polsce; inicjował wiele wydarzeń ekumenicznych i dialogowych ważnych dla kultury i Kościoła.

Film dokumentalny pokazujący postać zmarłego arcybiskupa Józefa Życińskiego, którego stereotypowy obraz odbiegał od rzeczywistego. Za życia, a nawet po śmierci, krytykowano go za ostre wypowiedzi. Był profesorem filozofii i teologii, autorem wielu prac naukowych, propagatorem dialogu nauki i wiary. I był najlepiej wykształconym przedstawicielem polskiego episkopatu. Jako wnikliwy obserwator życia był jednocześnie człowiekiem wrażliwym na potrzeby zwykłych ludzi. Jako hierarcha w wyjątkowy sposób potrafił łączyć wielość i różnorodność funkcji, bardziej doceniany w kościele światowym niż w Polsce, inicjował wiele wydarzeń ekumenicznych i dialogowych ważnych dla kultury i Kościoła. W filmie wspomina go wielu wybitnych przedstawicieli Kościoła, kultury i społeczeństwa. Ilustracją do tych opowieści są archiwalne wystąpienia abp. Życińskiego.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×