Struś - życie w biegu

Ostrich - a Life on the Run, Austria 2016

Autorzy dokumentu przez ponad pół roku obserwowali strusia. Kamery zarejestrowały jego życie, walki z konkurentami oraz spotkanie z samicą, która została jego życiową partnerką.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Mike Birkhead

Struś - życie w biegu w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Martyn Colbeck Zdjęcia
  • Mike Birkhead Reżyseria
  • James Barrett Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Strusie są największymi żyjącymi obecnie ptakami. Ważą do 150 kilogramów. Nie śpiewają ani nie latają, jednak biegają z prędkością 70 km/h. Strusie żyją w grupach, mają bardzo dobry słuch, długie szyje i silne nogi. Kiedyś zamieszkiwały tereny zachodniej Azji, obecnie występują już tylko na terenach półpustynnych w Afryce. Autorzy dokumentu obserwowali strusia przez ponad pół roku. Kamery zarejestrowały jego życie, walki z konkurentami oraz spotkanie z samicą, która została jego życiową partnerką.

Struś to ptak naprawdę wyjątkowy. Mimo iż nie śpiewa ani nie lata, to posiada cechy, które świadczą o jego mistrzostwie. Biega z prędkością 70 km/h i mógłby zabić człowieka jednym kopnięciem potężnej nogi. Strusie są urodzone do biegania i są największymi żyjącymi ptakami na świecie. Mierzą 2 i pół metra i ważą do 150 kg. Zwłaszcza samce są pokaźnych rozmiarów. Mają poza tym po dwa palce, prowadzą życie stadne w niewielkich grupach. W przeciwieństwie do większości ptaków uszy strusia nie są przykryte piórami. Strusie mają świetny słuch i parę bardzo bystrych oczu. Oczy są o średnicy 50 mm, czyli jedne z największych w całym królestwie zwierząt. Tzw. trzecia powieka chroni przed piaskiem pustyni. Strusie nie potrafią śpiewać jak inne ptaki. Zamiast tego buczące zawołania dają znak, kto tu rządzi. Jajo strusia waży prawie 2 kg, co odpowiada 25 jajom kurzym. Kiedyś strusie zamieszkiwały tereny w zachodniej Azji. Obecnie żyją już tylko w Afryce, na terenach pół pustynnych. Struś ma bardzo długą szyję, która działa jak peryskop i umożliwia wczesne dostrzeżanie drapieżnika. Interesujące są zaloty strusia, który najpierw zjada z partnerką pokarm, a następnie kołysząc się, prezentuje jej swoje upierzenie i skręca szyję jak korkociąg. Będziemy mięli okazję obserwować strusia przez ponad pół roku. Zobaczymy, jak żyje, walczy, poznaje życiową partnerkę i jak ogólnie radzi sobie w środowisku naturalnym.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×