Stwardnienie rozsiane. Nadzieja, nauka i Internet

MS Wars, Kanada 2012

Opowieść o eksperymentalnej terapii wypromowanej przez Internet. Autor zastanawia się, jakie konsekwencje ten proces będzie mieć dla instytucji medycznych.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Leif Kaldor

Stwardnienie rozsiane. Nadzieja, nauka i Internet w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Leif Kaldor Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Prof. Paolo Zamboni opisał zespół CCSVI, schorzenie polegające na zaburzeniu odpływu żylnego krwi z mózgu. Jego powodem są zwężenia żyły szyjnej. Opracował metodę udrażniania żył poprzez balonikowanie i stentowanie. Lekarz przekonuje, że istnieje związek między zwężeniem żył a stwardnieniem rozsianym. Od 80 do 90 proc. chorych na SM cierpi bowiem na CCSVI. Środowisko naukowe chłodno przyjęło rewelacje profesora. Pacjenci zrzeszeni w internetowych portalach społecznościowych wykazali większy entuzjazm, przesyłając sobie informację o terapii.

Stwardnienie rozsiane to okrutna choroba, wciąż nieuleczalna. Trzy lata temu pojawił się jednak promyk nadziei. W północnych Włoszech pewien lekarz zaproponował zupełnie nową terapię. Odkrycia chirurga naczyniowego, doktora Paolo Zamboniego rzuciły nowe światło na stwardnienie rozsiane. Jego zdaniem wyraźne polepszenie stanu chorych dawało udrożnienie żył szyjnych. Autorski pomysł "terapii uwolnienia" stanowił radykalny odwrót od powszechnie akceptowanych wcześniej teorii.Rewelacje Włocha przyjęto w środowisku naukowym chłodno. Pacjenci zrzeszeni w internetowych portalach społecznościowych wykazali jednak większy entuzjazm, przesyłając sobie informację o "terapii uwolnienia". Niektórzy zdecydowali się na podróż do Włoch, by tam oddać się pod opiekę Zamboniego i wesprzeć finansowo jego badania. Kontrowersyjna metoda chirurga stawała się coraz bardziej wpływowa. Dokument ten to opowieść o nauce, poważnych wątpliwościach i ludzkim dramacie, które związane są z eksperymentalną terapią wypromowaną przez internet. Czy wirtualna sieć zmienia relacje lekarza z leczonym? I jakie konsekwencje ten proces będzie mieć dla instytucji medycznych? Odpowiedzi są w filmie "Stwardnienie rozsiane. Nadzieja, nauka i internet".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×