Substancja - LSD Alberta Hofmanna

Substance - the Albert Hofmann’s LSD, Szwajcaria 2011

W roku 1943 szwajcarski chemik Albert Hofmann przypadkowo odkrył nową substancję - LSD. Eksperymentował na sobie jej działanie, a później zaczęli robić to psychiatrzy, badacze świadomości i artyści.

  • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Martin Witz

Substancja - LSD Alberta Hofmanna w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Martin Witz Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

W roku 1943 szwajcarski chemik Albert Hofmann przypadkowo odkrył nową substancję - LSD. Nawet minimalna ilość zmienia ludzkie poczucie czasu i przestrzeni. Hofmann jako pierwszy sprawdzał na sobie działanie LSD. W czasie zimnej wojny CIA prowadziła eksperymenty z wykorzystaniem narkotyku na ludziach. W latach 60. XX wieku z LSD zaczęli eksperymentować psychiatrzy, badacze świadomości i artyści. Hofmann czuł odrazę do czasów, które zdegenerowały jego „święte” LSD i wprowadziły substancję na czarną listę zakazanych narkotyków.

Wiosną 1943 roku szwajcarski chemik Albert Hofmann bardziej przez przypadek niż przez celowe poszukiwania dokonał sensacyjnego odkrycia. Zdał sobie sprawę, że ma do czynienia z potężną molekułą, która będzie miała wpływ nie tylko na świat nauki. LSD jest bombą atomową dla umysłu człowieka. Zaledwie cząstka miligrama tej substancji wystarczy, aby wywrócić nasze poczucie czasu i przestrzeni. W 1950 roku Hofmann jako pierwszy eksperymentował na sobie jej działanie. Później zaczęli robić to psychiatrzy, badacze świadomości i artyści. Z tych badań zrodziły się nurtujące pytania. Czy przez środek chemiczny można znaleźć ścieżkę do esencji egzystencji człowieka? Czy tajemnicze efekty działania tej substancji pomagają nam lepiej zrozumieć ludzką duszę? Czy LSD może stać się instrumentem współczesnej psychiatrii lub badań mózgu? W czasie zimnej wojny CIA prowadziła eksperymenty z wykorzystaniem LSD na ludziach. Na początku lat 60. XX wieku LSD wydostała się z laboratoriów. Zainteresowały się nią najbardziej szalone ruchy kulturowe na Zachodzie. LSD wydawała się idealna dla różnych wyrzutków społeczeństwa konsumpcyjnego. Stała się paliwem rebelii. Niektórzy uważają nawet, że technologia komputerowa jest jej zasługą. Apostoł narkomanów Timothy Leary wystąpił ze słynną frazą „turn on, tune in, drop out” („włącz się, dostrój, odleć”), znajdując setki tysięcy naśladowców. A w tym czasie Hofmann nadal badał działanie substancji. Czuł odrazę do swoich czasów, które zdegenerowały jego „święte” LSD i wprowadziły substancję na czarną listę zakazanych narkotyków. W 2007 roku Szwajcaria zezwoliła jednak na używanie LSD, a w 100-lecie urodzin naukowca marzenie Hofmanna znów ma szansę się zrealizować. Jego „dziecko z problemami”, jak zwykł nazywać LSD, zostało zalegalizowane w terapii paliatywnej lęków. Udzielając jednego z ostatnich wywiadów przed śmiercią, Hofman powiedział, że historia LSD jest historią o człowieku.

Komentarze

Skomentuj
  • ktos z tłumu (gość)

    Polecam Dokument zajebisty : P

    29.07.2013 20:17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×