Surykatki

The Meerkats, Wielka Brytania 2008

Surykatki, małe ssaki zamieszkujące południową Afrykę, bytują w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na Ziemi. Autorzy filmu dokumentują życie gromadki zwierząt.

 • Czas trwania: 95 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Prowadzący: Piotr Adamczyk

Surykatki w telewizji

ZwińRozwiń

Prowadzący

 • Piotr Adamczyk

Opis programu

ZwińRozwiń

Surykatki, małe ssaki zamieszkujące południową Afrykę, bytują w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na Ziemi. Organizują się w klany, których członkowie pomagają sobie nawzajem. Młody samczyk Kolo początkowo trzyma się na uboczu. W miarę dorastania zaczyna rozumieć, że ważne jest wsparcie, które otrzymuje i okazuje innym członkom wspólnoty. Autorzy filmu dokumentują życie gromadki zwierząt, szczególną uwagę poświęcając panującym w niej relacjom rodzinnym. Przy realizacji materiału posłużono się nowatorskimi technikami.

Surykatki to małe ssaki zamieszkujące południową Afrykę. Te drobne, osiągające do 35 cm długości zwierzątka bytują w jednym z najbardziej nieprzyjaznych środowisk na Ziemi a ich dzień powszedni upływa na walce o przetrwanie. Dlatego też surykatki organizują się w klany, których członkowie pomagają sobie nawzajem. Kolo, młody samczyk początkowo trzyma się nieco na uboczu swojej rodziny. Jednak w miarę jak dorasta i uczy się trudnej sztuki życia, zaczyna rozumieć jak ważne jest wsparcie, jakie otrzymuje i okazuje innym członkom wspólnoty. Przygody Kola i jego klanu, mieszkającego na południowafrykańskiej pustyni Kalahari podglądali okiem kamery autorzy filmu "Surykatki". Z wnikliwością i poczuciem humoru dokumentowali życie małej gromadki, a zwłaszcza rządzące nią relacje rodzinne. Jak się okazuje, ci rdzenni, niepozorni mieszkańcy piaszczystych równin pod wieloma względami przypominają swoim zachowaniem ludzi. Zoologowie nie wychodzą z podziwu dla surykatek, które rozwinęły bardzo silne zachowania społeczne. W obrębie własnego klanu, składającego się zazwyczaj z dwóch lub trzech grup rodzinnych, zwierzątka łączy ze sobą sieć różnorakich zależności. Surykatki powiadamiają się nawzajem o niebezpieczeństwie, wspólnie organizują obronę przed napastnikiem, a także uczą swoje młode sztuki łowieckiej. Są inteligentnymi, zwinnymi i niewątpliwie wdzięcznymi stworzeniami, ale nie zwalnia ich to z obowiązku prowadzenia trudnej walki o przetrwanie w surowych warunkach południowoafrykańskiej pustyni. Filmowcy niejednokrotnie już przymierzali się do dokumentowania niezwykłych zachowań społeczności surykatek. Na tle podobnych produkcji, "Surykatki" wyróżnia jednak skala produkcji i zaangażowane w nią środki. Film wyprodukowany został przy udziale BBC Films, nakręcony zaś przez wielokrotnie nagradzaną ekipę filmową BBC Natural History Unit. Jego reżyserię powierzono Jamesowi Honeyborne'owi, specjalizującemu się w telewizyjnych produkcjach przyrodniczych.

Komentarze

Skomentuj
 • paweł (gość)

  dobry film

  18.03.2014 08:27
 • sniesta (gość)

  Wspaniały .Dawno nie oglądałem tak fajnego filmu.

  11.11.2013 22:25
 • mistrz (gość)

  ale adamczyk sie wczuł do roli surykatki:]

  24.04.2011 13:52

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.7 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×