Świadek nadziei

Witness to Hope, USA 2000

Amerykański intelektualista George Weigel przez 20 lat fascynował się naukami Jana Pawła II. Przygotowywał się również do napisania jego biografii.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Świadek nadziei w telewizji

ZwińRozwiń
  • Niedziela 04.04.2010 05:57 Odcinek 2

    TVP3

Opis programu

ZwińRozwiń

Amerykański intelektualista George Weigel przez 20 lat fascynował się naukami Jana Pawła II. Przygotowywał się również do napisania jego biografii. W efekcie napisał książkę niezwykłą, uznaną nie tylko za najlepszą z dotychczasowych biografii Ojca Świętego, lecz wręcz nieporównywalną z poprzednimi. Można w skrócie powiedzieć, że Weigel zaproponował czytelnikowi ponad 1100-stronicowe dzieło, pokazujące, jak Karol Wojtyła zmaga się z rzeczywistością, w której sprawowanie papieskiego urzędu wydaje się niemożliwe.

Przez całe dwadzieścia lat amerykański intelektualista George Weigel, zafascynowany nauczaniem Jana Pawła II, przygotowywał się do napisania jego biografii. W efekcie napisał książkę niezwykłą, uznaną nie tylko za najlepszą z dotychczasowych biografii Ojca Świętego, lecz wręcz nieporównywalną z poprzednimi. Można w skrócie powiedzieć, że Weigel zaproponował czytelnikowi ponad 1100-stronicowe dzieło, pokazujące jak Karol Wojtyła zmaga się z rzeczywistością, w której sprawowanie papieskiego urzędu wydaje się niemożliwe. Jak radzi sobie w sytuacji, w której sprawowanie tego urzędu było dla niego Kalwarią od pierwszego dnia pontyfikatu. Czego żąda od wiernych, czego ich naucza, kim staje się dla wyznawców innych religii i niewierzących. Dokument jest bardzo udaną próbą przełożenia tej książki na język filmu. Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że George Weigel rozmawiał z każdym, kto miał coś do powiedzenia na temat papieża, i przeczytał wszystko, co Karol Wojtyła napisał - od młodzieńczych tekstów literackich, po Encykliki i homilie - oraz prawie wszystko, co napisano o nim. Ta książka zmusza do podziwu nad rzetelnością autora i wręcz tytaniczną jego pracą. Film - co oczywiste - syntetyzuje to, co Weigel napisał. Jego autorki robią to jednak tak, by zachowąć wierność intencjom autora i najważniejszym jego myślom, by - jak on - pokazać osobowość tego nadzwyczajnego człowieka "z dalekiego kraju". Budują dokument, podobnie jak Weigel książkę, z kilku części. Wychodzą od realiów dwutysięcznego roku, by następnie cofnąć się w przeszłość i pokazać kulturalne i religijne korzenie Karola Wojtyły, jego duszpasterską przeszłość, a wreszcie - jego niestrudzone pielgrzymowanie po świecie, w imię pokoju, tolerancji, miłości bliźniego i Boga. Film trwa dwie godziny. Jego zawartość treściowa, a także emocjonalna, jest niezwykle bogata i złożona. Nie sposób opisać go w tym miejscu, pozostaje jedynie gorąco polecić. Nie będzie to czas stracony.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×