Świece w mroku - opowieści o Srebrenicy

Candles Against the Night, Bośnia-Hercegowina 2011

Opowieść o przeszłości i teraźniejszości Srebrenicy - miasta, w którym serbscy żołnierze zamordowali w 1995 roku osiem tysięcy bośniackich cywili.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Robert Golden

Świece w mroku - opowieści o Srebrenicy w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Robert Golden Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Od czasu, gdy w 1995 roku serbscy żołnierze zamordowali osiem tysięcy bośniackich cywili, Srebrenica jest miastem nękanym przez przeszłość. Coraz mniej Bośniaków mieszka w mieście kojarzącym się jedynie z wielką rzezią. W W Srebrenicy mieszkają dziś głównie Serbowie. Ci starsi, pamiętający dobrze wojnę, wolą nie myśleć o dawnej zbrodni. Wspomnienia budzą poczucie winy, wyparcie, nienawiść. Tymczasem obok nich dorasta nowe pokolenie, wolne od uprzedzeń wobec swoich sąsiadów.

Od czasu, gdy w 1995 roku serbscy żołnierze zamordowali osiem tysięcy bośniackich cywili, Srebrenica jest miastem nękanym przez przeszłość. „Ludobójstwo nie miało miejsca i nigdy nie przyznamy, że się zdarzyło” - jeszcze niedawno krzyczał serbski przywódca Milorad Dodik podczas wiecu. Nikt mu nie przeszkodził - coraz mniej Bośniaków mieszka w mieście kojarzącym się jedynie z wielką rzezią. W Srebrenicy mieszkają dziś głównie Serbowie. Ci starsi, pamiętający dobrze wojnę, wolą nie myśleć o dawnej zbrodni. Wspomnienia budzą poczucie winy, wyparcie, nienawiść. Tymczasem obok nich dorasta nowe pokolenie, wolne od uprzedzeń wobec swoich sąsiadów. Młodzi ludzie, tacy jak 15-letnia Verica, pragną nawiązać porozumienie ponad etnicznymi podziałami. Temu celowi służyć ma kółko teatralne, jakie dziewczynka założyła wspólnie z grupą rówieśników, a w którym spotyka się młodzież w różnym wieku, różnej narodowości i wyznania. „Myśląc o Srebrenicy, ludzie myślą o ludobójstwie” - ubolewa 17-letni Filip. „Pora abyśmy stworzyli nowy obraz miasta”.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×