Święta dziewczyna

La nina santa / The Holy Girl, Argentyna/Hiszpania/Włochy 2004

Do podupadłego hotelu, w którym mieszka matka z nastoletnią córką Amelią, przyjeżdża doktor Jano. Spotkanie z przystojnym lekarzem nieoczekiwanie inspiruje Amelię do wypełnienia religijnej misji.

 • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Lucrecia Martel

Święta dziewczyna w telewizji

ZwińRozwiń
 • Poniedziałek 05.05.2014 00:10

  TVP 2

 • Piątek 10.05.2013 02:25

  TVP 2

 • Czwartek 09.05.2013 22:35

  TVP 2

Obsada

 • Mercedes Morán jako Helena
 • Carlos Belloso jako Dr Jano
 • Alejandro Urdapilleta jako Freddy
 • María Alche jako Amalia
 • Julieta Zylberberg jako Josefina
 • Mía Maestro jako Inés
 • Marta Lubos jako Mirta

Twórcy

 • Lucrecia Martel Scenariusz
 • Lucrecia Martel Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Szesnastoletnia Amelia i jej matka mieszkają w podupadłym hotelu, do którego zjeżdżają się goście na konwent medyczny. Po próbach chóru nastolatka w towarzystwie koleżanek rozprawia na temat wiary, powołania, a także potajemnie dyskutuje o całowaniu. Spotkanie z jednym z hotelowych gości uruchamia ciąg nieprzewidywalnych zdarzeń i zabawnych nieporozumień. Amelia rozdarta między religijną edukacją a rodzącą się seksualnością czuje się w obowiązku, by chronić poznanego doktora przed grzechem. Sprawa się komplikuje, gdy przybysz uwodzi jej matkę.

(LA NINA SANTA) Film obyczajowy, 100 min, Hiszpania/Argentyna/Włochy/Holandia 2004 Scenariusz i reżyseria: Lucrecia Martel Zdjęcia: Felix Monti Muzyka: Andres Gerszenzon Występują: Mercedes Moran, Carlos Belloso, Alejandro Urdapilleta, Maria Alche, Julieta Zylberberg, Monica Villa, Marta Lubos, Arturo Goetz, Alejo Mango i inni Mieszkająca z rozwiedzioną matką szesnastoletnia Amalia ulega coraz bardziej nieodpartej fascynacji dużo starszym mężczyzną. Wychowana w duchu katolickim dziewczyna nie potrafi poradzić sobie z rodzącym się w niej pożądaniem, doprowadzając do obyczajowego skandalu. W świecie filmowym Argentyny Lucrecia Martel od wielu lat zajmuje poczesne miejsce. Jej filmy, choć nie należą do najłatwiejszych w odbiorze, zwykle zbierają pochlebne recenzje i liczne nagrody. Na początku bieżącego stulecia talent Martel dostrzeżono także w Europie. Zrealizowane w 2001 roku "Bagno" zdobyło Nagrodę Specjalną na MFF w Berlinie, zaś powstałą siedem lat później "Kobietę bez głowy" nominowano do Złotej Palmy na MFF w Cannes. Analogiczne wyróżnienie spotkało nakręconą w roku 2004 "Świętą dziewczynę". Podobnie jak w wypadku pozostałych wymienionych wcześniej filmów jej fabuła osadzona jest w rodzinnych stronach reżyserki, czyli w plenerach prowincji Salta, leżącej w północno - zachodniej Argentynie. Współproducentami filmu są bracia Agostin i Pedro Almodovar. Zapewne nieprzypadkowo, gdyż problemy poruszone w "Świętej dziewczynie" często powracają również w dziełach twórcy "Kiki" i "Porozmawiaj z nią". Jednym z nich jest konflikt między gwałtownie budzącą się w okresie dojrzewania seksualnością a kulturą, zdominowaną przez katolicyzm, dążący do rygorystycznego uporządkowania sfery ludzkiej zmysłowości. Niewątpliwą zaletą "Świętej dziewczyny" jest aktorstwo, a zwłaszcza występ debiutantki Marii Alche, której znakomicie udało się połączyć właściwą młodości subtelność i idealizm z rodzącym się erotycznym pożądaniem, gotowym łamać wszelkie zasady i normy społeczne. Argentyna, czasy współczesne.

Komentarze

Skomentuj
 • viki015@...

  Porządna Amelka, bo chociaż próbowała przeciwstawić się sile hormonów moralnością i wyższą (bo duchową) świadomością... Nie jak większość w jej wieku chociażby, którzy za punkt honoru cenią sobie hańbienie swych ciał w nierządzie młodzieńczym czy innym, zamiast szlachetnie zachować to co traci się na zawsze, do nocy poślubnej.

  04.05.2014 09:02

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×